ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Szigor, másodjára

A Fővárosi Ítélőtábla jelentősen súlyosbította a Globex-ügyben hozott elsőfokú ítéletet tegnap. Az első jelző, ami eszünkbe jut: szokatlan. Mi történhetett?
Létrehozva: 2008. február 7., 07:30
nyomtat küld

Az elsőfokú bíróság 2006 végén két és fél, illetve egy év nyolc hónapra ítélte a vádlottakat, míg a jogerős ítélet hét, illetve hat év szabadságvesztés lett. Természetesen a többszintű igazságszolgáltatásnak éppen az az értelme, hogy másodfokon korrigálni lehessen az elsőfokon eljárók esetleges tévedéseit, de a két és fél, illetve a hét év között hatalmas a különbség. Arról nem is beszélve, hogy a bíróság azonnal elrendelte a szabadságvesztés foganatosítását, és az ítélet indoklását már bilincsben hallgatták végig az elítéltek.

Szokatlan. Hiszen már-már úgy tűnt, minél több milliárd szerepel egy vádiratban, annál kisebb büntetési tétellel hagyják el a tárgyalótermet a vádlottak. Nemrég egy több tízmilliárdos banki hűtlen kezelés miatti eljárás végén három és fél millió forintos büntetést szabott ki a bíróság... Talán az akkori felháborodás hullámai érték el a bíróságot, és ezzel a szigorú ítélettel akarták jelezni, hogy tekintettel vannak a társadalom igazságérzetére is. Persze nem állítjuk, hogy ez a döntés tudatosan született volna - ám azzal is tisztában vagyunk, hogy a bírák is pontosan érzékelhetik, mit gondolnak az emberek az igazságszolgáltatásról.

A Globex-ügy természetesen önmagában véve is hatalmas esemény volt. Hétmilliárdos kár keletkezett, és ebből csaknem két és fél milliárd soha nem térült meg. Kisbefektetők és önkormányzatok egyaránt bánták, hogy a saját növekedését hitelből, kötvénykibocsátásból fedező cégre bízták a pénzüket.

A Globex-birodalom összeomlása több tanulsággal szolgált. A kilencvenes évek közepén kellőképpen nagy (irreálisan nagy) hozam ígéretével könnyű volt megszerezni a befektetők (egy részének) pénzét. Nem állítjuk, hogy ma más lenne a helyzet, de bízunk benne, hogy az emberek már óvatosabbak. Aztán ott vannak az önkormányzatok: némelyikük viszonylag kis veszteséggel szállt ki, ám akadt, amelyik még akkor is a Globexnél tartotta portfólióját, amikor már nyilvánvaló volt, hogy a cég körül nincs minden rendben. Firtassuk-e a felelősség kérdését? Vagy csak értetlenkedjünk?

Végezetül: érdemes még valamin eltűnődni. A hét és a hat év példásan szigorú büntetés, a bíróság nyilván ennyi kiszabását látta megfelelőnek. Sokan talán elégedettek is, de néhány kérdés azért még lenne: hol a pénz? Illetve az is felvetődik, hogy nem lett volna-e kisebb a meg nem térülő kár, ha a hatóság előbb intézkedik a kár enyhítése végett?

(magyarhirlap.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések