ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Szélerőmű-építési lázban ég a világ

Soha annyi szélerőművet nem építettek korábban, mint tavaly - ebben bizonyára az olaj drágasága is fontos motivációt jelentett. Világszerte 20 ezer megawatt új kapacitást hoztak létre, a fejlesztésben az Amerikai Egyesült Államok, Spanyolország és Kína járt elöl - derül ki a Globális Energia Tanács (GWEC) jelentéséből. Közben Magyarország erősen korlátozza a szélkerekek építését.
Létrehozva: 2008. február 12., 14:51
nyomtat küld

A tavalyi építési láznak köszönhetően a világ összes szélerőmű kapacitása 94 112 megawatt, ami több mint 70 országban működik. A tavalyi rekord a brüsszeli székhelyű GWEC legszebb várakozásait is meghaladta.

Az USA is rekordot jelentett a tavalyi évből, amikor is 5244 megawatt kapacitást adtak át. Ez az összes 2007-ben létesített villamosenergia-termelő erőforrásnak majd' egyharmadát jelenti, és több mint kétszerese a 2006-os számnak. Így egy év alatt 45 százalékkal 16 800 megawattra bővült az Államok szélerőmű kapacitása, és ha a trend folytatódik, akkor 2009 végére átveszi a vezető szerepet a szélenergia területén Németországtól. Kína sem teljesített rosszul, 3449 megawattos kapacitásbővülése 156 százalékos növekedést jelent, és ezzel az ötödik az alkalmazott szélenergia kapacitások világranglistáján 6000 megwattos teljesítménnyel. A kínai megújuló energia szövetség (CREIA) jelen növekedési folyamatokon alapuló előrejelzése szerint 2015-re az ország elérheti az 50 000 megawatt beépített kapacitást.

A második legnagyobb bővítés Spanyolországban volt, ahol 3515 megawattal nőtt a szélkerekek teljesítménye. Összességében 15 000 megawatt szélenergia-kapacitással rendelkezik a mediterrán ország. Európában összességében 8662 megawattal bővült a kapacitás tavaly, és év végére elérte az 57 135 megawattott. Mindez azt jelenti, hogy Európában az összes új áramtermelő erőműnek a 40 százaléka szélkerék, amelyek évente körülbelül 90 millió tonna szén-dioxid kibocsátásától mentesítik az öreg kontinenst.

A működő szélerőműveket tekintve Németország a világelső 22 300 megawattal, amit az USA (16 800 megawatt), Spanyolország (15 100 megawatt), India (8000 megawatt) és Kína (6100 megawatt) követ.

Magyarország kivétel

Magyarországon 2010-ig 330 megawattos kapacitáskorlátozás van érvényben a szélenergiára, vagyis addig nem épülhet több szélmalom (összehasonlításul, a Paksi Atomerőmű kapacitása csaknem 2000 megawatt); ráadásul ennek eddig csak nem egészen a negyede valósult meg. Ezen kívül a már üzemelő berendezésekre termelési korlátot is előírnak. Egy évben egy szélerőmű a támogatott árú átvétel keretében csak egy meghatározott mennyiségű villamos energiát adhat hálózatra. Mindezt a centralizált villamos energia rendszer szabályozhatatlanságával magyarázzák az itthoni döntéshozók, megoldást egy tározós erőmű, vagy a rendszer decentralizálása jelenthetne. A független szakértők viszont a hagyományos energialobbi befolyását sejtik az egy helyben toporgás mögött.

(origo.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések