ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Dráguló idő

Magyarországon stagfláció fenyeget. Azaz stagnálunk és inflálódunk. A sajátos hangzású szót akkor használják, amikor a meghatározó gazdasági mutatókból egy sem stimmel.
Létrehozva: 2008. február 16., 11:57 | Utoljára frissítve: 2008. február 16., 12:01
nyomtat küld

Az elmúlt években a Gyurcsány-kabinet a kormányzati kommunikáció meghatározó részévé tette a statisztikákat, a pannon puma döglődését mindig egy éppen kedvezően alakuló makromutatóval cáfolták. Közgazdász és mezei könyvelő ugyan egyaránt mondta már, tragédiához vezet a kormány gazdaságpolitikája, ám aki nagyon akarta, elhihette, hogy egy összefüggésekből kiragadott szám mindent überel.

Mostantól már ez sem megy. A New York-i tőzsde hírszolgálata tegnap jelentette: Magyarországon stagfláció fenyeget. Azaz stagnálunk és inflálódunk. A sajátos hangzású szót akkor használják, amikor a meghatározó gazdasági mutatókból egy sem stimmel. Azaz magas az infláció, lassul vagy stagnál a gazdasági növekedés, mindezt tetézi a látványosan emelkedő munkanélküliség is. Magyarországra mindez igaz, sőt ha a statisztikai hivatalnál a feketegazdaság egyes részeit - mint például a prostitúció vagy a drogkereskedelem - nem számítanák hozzá a hivataloshoz, már mínuszban lenne a GDP, gazdaságunk a KSH-közlönyökben is visszafele fejlődne. Nem dübörgünk a válságba, már a fejünk búbjáig benne vagyunk. Persze már nyilván kész Veres János pénzügyminiszter örökvidám válasza: egyszer befejezzük a konvergálást, dől majd az uniós pénz, s minden rendben lesz.

Nem lesz. Még a pénzügyminiszter logikája alapján sem. Az uniós pénzesőhöz ugyanis szükséges a konvergenciaprogram betartása, azaz rendbe kellene hozni a fent említett mutatókat. Ez azonban immár nem megy: nem tudjuk úgy számottevően javítani az egyiket, hogy a másik ne romoljon látványosan tovább, maga után rántva a gazdaság még kielégítően működő területeit. Ezzel a gazdaságpolitikával nem megy - már amennyiben Gyurcsányéknak egyáltalán van bármi koncepcióra emlékeztetője. Nem megy, amíg "tényleges reform helyett maszatolás", amíg "pénzügyi szigor helyett pénzügyi terror", amíg "kiigazítás helyett gazdaságot romboló pénzbehajtás" van Magyarországon. Amíg a "kis- és középvállalkozások támogatása helyett azok ellehetetlenítése", amíg "adó- illetve köztehercsökkentés helyett bizonytalanságot fokozó ígérgetés" folyik. Amíg "az állam karcsúsítása, a bürokrácia leépítése helyett a kormányzati apparátus politikai érdekeket követő felduzzasztása" valósul meg.

Az idézettek az elmúlt napokban gyakorta tűntek fel nemzetközi elemzésekben, a Gyurcsány bukásáról szóló híresztelésekkel együtt. Ugyanis csak így logikus. Ha egy kormány működése minden területén impotens, csak idő kérdése, hogy mikor van vége. A stagflációs jóslat óta, az egyre rosszabb külső gazdasági környezetben ez az idő egyre drágább, egyre többe fog kerülni mindannyiunknak.

(Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések