ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Az EU minden tagállama jóváhagyta az EULEX-küldetést

Miután péntek éjfélig egyetlen uniós tagállamtól sem érkezett kifogás a koszovói EU-misszió műveleti terve ellen, a küldetés hivatalosan is "szabad" jelzést kapott, így bármikor megkezdődhet végrehajtása.
Létrehozva: 2008. február 16., 17:09 | Utoljára frissítve: 2008. február 16., 17:10
nyomtat küld

Egyelőre azonban nem indultak el az "első hullám" résztvevői, és ez szombaton nem is várható - közölték uniós források. Egyes vélekedések szerint a tényleges indulásig eltelhet még egy-két hét. Már hetek óta Koszovóban tartózkodik azonban egy 120 fős előkészítő csoport, köztük két magyar.

Az EULEX Koszovó elnevezésű küldetésnek az a célja, hogy - fokozatos "felfejlődés" után, négy hónap múlva átvéve az ENSZ-től a Koszovó feletti nemzetközi felügyeletet - gondoskodjon a szerbiai tartományból önálló állammá váló, zömmel albánok lakta terület függetlenedési folyamatának jogállami mederben tartásáról, ellenőrizze a politikai demokrácia és az emberi jogok - azon belül különösen az ott maradó szerbek kisebbségi jogainak - tiszteletben tartását a függetlenség első éveiben.

A misszió maximum 2210 főből állhat, igazságügyi, rendőri, valamint vámos részlegből tevődik össze. Ezen felül létrejön egy polgári képviselet is. Vezetője Yves de Kermabon francia tábornok, a NATO vezette koszovói békefenntartó haderő (KFOR) 2005 szeptemberben leköszönt volt parancsnoka. A polgári képviselet irányítója Pieter Feith holland diplomata lesz.

A telepítés négy hullámban történik. A 22 kiemelt vezető képezi az első hullámot. Van köztük egy magyar is, aki a koszovói rendőri szervek működésének figyelemmel kísérését, a rendőrök továbbképzését, illetve a számukra nyújtott tanácsadói tevékenységet irányítja majd. A második hullámban indulnak a középvezetők, majd a harmadik hullám következik. Az első 120 nap a "felfejlődés" időszaka, és az EULEX csak ennek elteltével, tehát legkorábban június 14-én veszi át a Koszovó feletti felügyeleti jogokat a tartományt 1999 óta irányító, UNMIK nevű, négyezer fős ENSZ-missziótól. Az EULEX-személyzet negyedik hulláma e jogkörátvétel után érkezik csak a helyszínre. Az EULEX-missziótól függetlenül jelenleg is Koszovóban tartózkodik és ott is marad a KFOR, 16 ezer katonával. Jelen van még az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) is, mintegy ezer fővel.

Az EU-országok mindegyike részt vesz kisebb-nagyobb létszámmal az EULEX-misszióban, Málta kivételével. A legtöbb embert Németország és Olaszország adja. Hozzájárulnak a misszióhoz nem EU-tagországok is, így Horvátország, Norvégia, Törökország, Svájc, valamint az Egyesült Államok. Az EULEX mintegy ezer helyi lakost is alkalmazni kíván. A magyar részvétel várhatóan harminc fő fölött lesz.

Egyelőre 28 hónaposra tervezik a missziót, de általános vélekedés, hogy ezt minden bizonnyal meg kell majd hosszabbítani. Az unió fél év elteltével tekinti át először a misszió ügyét, és az első tapasztalatok alapján igyekszik további időtávlatokat kitűzni. A költségvetést az első 16 hónapra fogadták el: ebben az időszakban 205 millióval euróval gazdálkodhat az EULEX.

(MTI)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések