ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Nyomulnak a génmódosított növények

A genetikailag módosított (gm) növények vetésterülete dinamikusan nő a világon, Magyarországon továbbra is tilos ennek az agrotechnikának az alkalmazása.
Létrehozva: 2008. február 19., 10:46
nyomtat küld

A Biotechnológiai Alkalmazások Nemzetközi Szolgálatának (ISAAA) legfrissebb jelentése szerint 2007-ben a gm-növények vetésterület 12 százalékkal, 12,3 millió hektárral 114,3 millió hektárra emelkedett. A gm-technológiát alkalmazó gazdák száma 2 millióval 12 millióra nőtt.

Továbbra is a legnagyobb vetésterülettel, 57,7 millió hektárral az Amerikai Egyesült Államok rendelkezik: szójából, kukoricából, gyapotból, repcéből, tökből és lucernából is használnak a tengerentúlon génmódosított fajtákat. A rangsorban második helyen Argentína áll 19,1 millió hektárral, 15 millió hektárral pedig Brazília a harmadik. A világon 23 országban termesztenek gm-növényeket, ebből 10 állam 50 ezer tonnánál kisebb területen.

Vetésterület szempontjából az egyik legnagyobb növekedés Indiában következett be: az ott termesztett gm-gyapotot 63 százalékkal nagyobb területen, 6,2 millió hektáron termesztették tavaly. Abszolút értékben a legnagyobb növekedés Brazíliában következettbe, ahol 3,5 millió hektárral 15 millió hektárra nőtt a gm-növények, egyebek között a gm-szója vetésterülete. A dél-amerikai ország további jelentős növekedési potenciál előtt áll, ugyanis génmódosított cukornáddal kívánják fokozatosan kiváltani a bioetanol-gyártás céljából termesztett hagyományos cukornád-fajtákat. Jelentős új növényfajtának számít a rovarrezisztens gm-nyárfa, amiből Kínában 250 ezer hektárt ültettek 2007-ben. Kínában 3,5 ezer hektáron vírusnak ellenálló papayát is termesztettek.

Európában a gm-növények vetésterülete 2007-ben átlépte a 100 ezer hektárt, ami 77 százalékos növekedés. Az Európai Unióban 8 tagállamban termeszettek gm-fajtákat, két új tagállamban vezették be a technológiát. A legnagyobb területen 70 ezer hektáron Spanyolországban termesztettek gm-kukoricát. Franciaországban, Csehországban, Portugáliában, Németországban, Szlovákiában, Romániában és Lengyelországban összesen 35,7 ezer hektár volt a vetésterület.

Magyarországon 2006 decemberében született ötpárti országgyűlési határozat a gm-növények ügyében. Eszerint a parlamenti pártok mindegyike azon az állásponton van, hogy a környezeti és egészségügyi kockázatokra vonatkozó, megfelelő bizonyítékok hiányában ne lehessen ezt az új agrotechnikát alkalmazni. A tilalom feloldása a közeljövőben nem várható. Még ha így is történne szakértők szerint a világ legszigorúbb követelményei lépnének életbe. A genetikailag módosított és a hagyományos agrotechnológiával vetett növények koegzisztencia, azaz együttermesztési szabályai a gm-növények vetéséhez olyan feltételeket támaszt, amelyeket maguk a gazdák szerint szinte lehetetlenség betartani.

(greenfo.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések