ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Szakértelmetlenségi logika

Érdekes logikai játékra készteti a kormány a magyar népet. Ki tud értelmet tulajdonítani annak a mondatnak, hogy az új egészségbiztosítási rendszer "egybiztosítós, de többpénztáras"?
Létrehozva: 2008. február 22., 07:14
nyomtat küld

A rendszer közismert módon több egészségbiztosítási pénztárból és egy Nemzeti Egészségbiztosítási Központ nevű költségvetési szervből áll majd. Vizsgáljuk meg, melyik nevezhető ezek közül a szavak közkeletű értelmében biztosítónak, és melyik pénztárnak!

A törvény szerint az egészségbiztosítási pénztár az a társaság, amely az egészségbiztosítási szolgáltatást nyújtja. Egészségbiztosítási szolgáltatáson pedig a tagok, azaz a biztosítottak által igénybe vehető gyógykezelés szervezését, elszámolását, (részleges) finanszírozását és ellenőrzését értik. A tag az egészségbiztosítási pénztárral szerződik. A biztosítás díját nem közvetlenül neki fizeti, hanem jövedelemfüggő járulék formájában a Nemzeti Egészségbiztosítási Központnak. E központtól minden egyes egészségbiztosítási pénztár minden tag után azonos összegű átalányhoz jut, és ebből fizeti a tagok gyógykezelésének költségeit. Tehát az egészségbiztosítási pénztár viseli a tagok betegségeinek anyagi kockázatát.

Hasonlítsuk össze az egészségbiztosítási pénztár most vázolt szerepét a biztosítónak a Biztosítási szakszótárban (www.biztositascentrum.com/szakszotar.phtml) található definíciójával. Ez azt mondja, hogy a biztosító biztosítási tevékenység folytatására jogosult szervezet. A biztosítási tevékenység pedig "szigorúan szabályozott gazdasági, pénzügyi tevékenység; szerződésen, jogszabályon vagy tagsági viszonyon alapuló kötelezettségvállalás, amely során a biztosító megszervezi a veszélyközösséget, ... megállapítja a biztosítási díjat, ... a kockázatokat átvállalja, és szolgáltatásokat teljesít".

Az egészségbiztosítási pénztár tevékenysége tehát megegyezik egy általános értelemben vett biztosítóéval, kivéve, hogy a biztosítási díjat nem maga állapítja meg, és a tagokat átmenetileg nem maga szervezi be. A biztosítási tevékenységtől a pénzkezelés elválaszthatatlan. De ha valamit mindenáron pénztárnak akarunk nevezni, az csak a Nemzeti Egészségbiztosítási Központ lehet. Így közelebb járunk az igazsághoz, ha azt mondjuk: az új rendszer egypénztáras és sokbiztosítós lesz. Lendvai Ildikó, Horváth Ágnes és társaik zsolozsmája az "egybiztosítós, de többpénztáras" rendszerről pedig értelmetlen és félrevezető.

Mitől ez a kollektív értelemficam kormánykörökben? A törvényt megszavazó szocialista képviselők azt mondták, hogy bíznak szakértőikben, ahelyett, hogy meggyőződtek volna a törvény üdvösségéről. Szélhámosság, ha úgy tesznek, mintha hitelt adnának annak az egyszerű ésszel is belátható koholmánynak, hogy nem a kockázatvállaló üzleti cég a biztosító, hanem a biztosítottak pénzét számukra átutalgató költségvetési szerv. S mindezt csak azért, hogy segítsenek az Albert házaspár népszavazási kezdeményezését ellehetetleníteni, amely "több-biztosítós" rendszert említ. Ha a "reform" kierőszakolói el tudnák hitetni, hogy az ő rendszerük nem több-biztosítós, ki lehetne csorbítani az új népszavazási kezdeményezés élét.

Ez az ötlet nem éppen zseniális, de a hibás áru elsózásában való gyakorlatról árulkodik. Azt használták ki, hogy a magyar szaknyelv a biztosítótársaságot, azaz biztosítót némely esetekben biztosítópénztárnak nevezi. A biztosítópénztár azonban nem egy biztosító és egy pénztár együttese, hanem biztosítással foglalkozó intézet/cég, azaz biztosító. Hogy a biztosítót a pénztártól elválasztani képtelenség, rögtön lelepleződik, ha a biztosítópénztár szót angolra próbáljuk fordítani. Az angolban nincs olyan ellenpárja a pénztár szónak, amelyet a biztosítási pénztár megfelelőjébe bele lehetne illeszteni (az Országos Egészségbiztosítási Pénztár angol neve National Health Insurance Fund Administration; a nyugdíjpénztárat pension fundnak vagy pension fund managementnek hívják). A nevüktől eltérő tevékenységet folytató cégeket egyébként sok nyelven nem pénztárnak, hanem pénzmosodának nevezik.

Épp ideje ráébrednünk, hogy a nyelvrontás még mindig a tömegek megtévesztésének legveszélyesebb fogása. A több-biztosítós rendszer álruhába öltöztetésével nemcsak a majdani kárvallottakat állítják fejre, hanem a liberális eszméket is. A liberális berendezkedésű társadalomban ugyanis a magánbűnöknek is a köz javát kellene szolgálniuk, a biztosítási szójáték viszont a balliberálisok közös bűne, amely - ha az emberek többsége beugrik neki - sok magánember romlását okozza majd.

(Lovas Rezső, Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések