ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Az Európai Néppárt képviselőcsoportjának prioritásai

Az európai értékek, a növekedés, a biztonság és a szolidaritás témakörében tíz prioritást, 2008-2009-re szóló célkitűzést fogalmazott meg - a jövő évi európai parlamenti (EP-) választásokra való felkészülés jegyében - a kereszténydemokrata, illetve konzervatív pártokat tömörítő Európai Néppárt EP-képviselőcsoportja.
Létrehozva: 2008. március 4., 17:38
nyomtat küld

A tíz prioritást kedden tették közzé Brüsszelben.

Az első prioritás a szilárd értékrend megőrzése, ezt követi a mélyen gyökerező transzatlanti kapcsolatok fejlesztése, a harmadik az uniós szomszédságpolitika elmélyítése és a bővítési politika folytatása, a negyedik az egységes piac megteremtése és a fenntartható növekedést, foglalkozásbővítést célul kitűző lisszaboni stratégia folytatása, az ötödik az unió költségvetési stabilitása és az önálló költségvetési források biztosítása, a hatodik a terrorizmus és a szervezett bűnözés elleni küzdelem, a hetedik az éghajlatváltozás elleni küzdelem, a nyolcadik az élelmiszerbiztonság megteremtése, a kilencedik a közös uniós bevándorlási politika megalkotása, a tizedik pedig a felzárkóztatási politika részeként a tagállamok közti szolidaritás erősítése, illetve az európai szociális modell értékeinek megőrzése.

Az első három prioritás az értékrendhez kapcsolódó első főfejezetben kapott helyet. A szilárd értékrend megőrzéséről szóló első prioritás részletes kifejtése kiemeli a szabadság, a demokrácia, az egyenlőség, a jogállamiság, valamint az emberi jogok tiszteletben tartását, utóbbin belül kifejezetten nevesítve a kisebbségekhez tartozók jogainak tiszteletben tartását. A dokumentum az európai társadalmat a pluralizmus, a diszkriminációmentesség, a tolerancia, az igazságosság, a szolidaritás, valamint a nők és férfiak egyenjogúsága alapján működő társadalomként jellemzi. A néppártiak ellenzik, hogy a keresztény értékekkel és gyökerekkel szembeállítsák a szekularizáció megalapozott értékeit. A néppárti képviselőcsoport szerint az emberi méltóság megsértése esetén nem szabad kettős mércével mérni, "sem rokonszenvből, sem kényelemből".

A második prioritás - az észak-amerikai kontinenshez fűződő transzatlanti kapcsolat kiemelése - ebben a dokumentumban hangsúlyosabb, mint ahogy ez az európai néppárti frakció 2004-2009-re megfogalmazott prioritásgyűjteményében a külpolitikai kötelezettségek témakörén belül szerepelt.

A szomszédságpolitikáról és EU-bővítésről szóló harmadik prioritás kiemeli, hogy Európának "globális szereplőnek" kell lennie a világban.

A gazdaságot érintő negyedik és ötödik prioritás a "hatékony és nyitott" egységes piacról - mint a globalizációs kihívásra adandó válaszról - szól, a lisszaboni stratégiát a "dinamikus és innovatív, tudásalapú európai társadalom" megteremtésének eszközeként értelmezi, valamint megfogalmazza azt a célkitűzést, hogy 2014-től az unió költségvetésének forrásoldalán fokozatosan az önálló bevételek lépjenek a tagállami hozzájárulások helyébe.

A biztonsággal kapcsolatos prioritások a 2004-es prioritásokhoz képest - érthető módon - sokat változtak: akkor még nem volt külön fejezetcím, csupán alfejezet a terror elleni harc, a légkör védelme pedig fel sem merült, sőt, a környezetvédelem is csupán az "európai örökség" védelméről szóló fejezet egyik pontjaként szerepelt. Szintén újszerű elem az élelmiszerbiztonság prioritássá emelése - itt az élet az elmúlt években egyebek közt a génmódosított termékek kérdését vetette fel -, valamint viszonylag új törekvés a közös európai bevándorlási politika kialakítása, hiszen az EU-ba egyre több bevándorló érkezik "harmadik országokból".

Az új prioritáskatalógus terrorizmusról szóló szövegrésze a terrorszervezetek közt kiemelten említi a "dzsihádista terrorizmust", és leszögezi: "már nem politikai és társadalmi jelenséggel, hanem valódi szervezettel kerülünk szembe". A néppártiak szerint "nem szabad félni attól, hogy nevén nevezzük a fenyegetést". Leszögezik ugyanakkor, hogy meg kell különböztetni egymástól az iszlámot és a "dzsihádista terrorizmust", valamint hogy erősíteni kell az európai és a muszlim országok együttműködését.

A tizedik prioritás a szolidaritásról szól, két dimenzióban is. Az uniós tagállamok közti szolidaritást illetően leszögezi, hogy a felzárkóztatási politikát az EU új költségvetési periódusában, 2013 után is uniós szinten kell folytatni. A társadalmakon belüli szolidaritással kapcsolatban megállapítja, hogy az EU-nak kötelessége őriznie az európai szociális modell értékeit, amelyek az elmúlt évtizedekben megszilárdították a békét, növelték a jólétet, és csökkentették az egyenlőtlenségeket. A demográfiai folyamatok jelentős változtatásokat indokolnak, és a néppártiaknak sok saját kezdeményezéssel kell előállniuk.

(MTI)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések