ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Kiszolgáltatva

Arról is érdemes lenne beszélni, hogy is lenne akkor, ha egyszer Magyarország érdekei Oroszország érdekeivel ütköznének? Vagy ez most már teljességgel elképzelhetetlen?
Létrehozva: 2008. március 6., 07:30
nyomtat küld

Egyelőre jól állunk. Nincs gáz. Azaz éppenséggel van: az orosz-ukrán gázvita megoldódni látszik, és a gázszolgáltatás fokozatosan helyreáll. A Gazprom - Oroszország hadászati csapásmérő vállalkozása - arra hivatkozva csökkentette az Ukrajnának szállított gáz mennyiségét, hogy Kijev mostanra hatszázmillió dollár tartozást halmozott fel.

Mi közünk hozzá? Oldják meg egyedül. Csakhogy Magyarországra a földgáz Ukrajnán keresztül érkezett, és ebben az esetben adódik a kérdés, hogy mi lesz, ha Kijev a kieső mennyiséget a másoknak szánt gázból pótolja. Ez végül nem következett be, hiszen az ukrán kormány nehezen engedheti meg magának azt a luxust, hogy Moszkvával és Brüsszellel egyszerre legyen konfliktusa.

Ám ez a kis közjáték ismét ráirányította a figyelmet Magyarország kiszolgáltatottságára. Most megúsztuk, mert Ukrajna racionálisan viselkedett. Mi lenne azonban akkor, ha a kijevi kormánynak nagyon kellene a gáz? Magyarország sérülékeny. Mikor jártak utoljára olyan háztartásban, amelyik nem lett volna teljesen gázfüggő? Gázzal fűtünk, gázzal melegített vízzel mosakszunk, gázzal főzünk. A technológiai fejlődésnek hála az új készülékek kevesebb gázt fogyasztanak. De a kevesebb nem azonos a semmivel: ha egyszer elzárnák a csapot, akkor vége.

A kormányzat szerint máris bebizonyosodott, hogy Magyarországnak elemi érdeke volt megállapodni Oroszországgal a Déli Áramlat megépítéséről. Csakhogy az is orosz gázt szállítana: kétfelől leszünk kiszolgáltatva a moszkvai önkénynek. Mert, nincsenek illúzióink, Oroszország az energiahordozók exportját bármikor fegyverként is felhasználhatja szuverén kormányok megzsarolására vagy "renitens államok" megbüntetésére. Hogy ez ellenkezne a piaci logikával? Úgy legyen! Tévedjünk ezúttal mi... De Magyarország kiszolgáltatottsága ettől még tény marad, és nem látjuk, hogy a kormány valódi alternatív megoldásokon dolgozna. Mintha csak egy út létezne számukra: minél szorosabbra fűzni a kapcsolatot Moszkvával. Holott arról is érdemes lenne beszélni, hogy is lenne akkor, ha egyszer Magyarország érdekei Oroszország érdekeivel ütköznének? Vagy ez most már teljességgel elképzelhetetlen?

(Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések