ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Glattfelder: A magyar gazdáknak "nem tejelne" a kvótaemelés

Az Európai Parlament (EP) keddi strasbourgi ülésén megvitatta a tejkvóták 2 százalékos emelésére vonatkozó javaslatot. Glattfelder Béla magyar néppárti EP-képviselő felszólalásában azt mondta, hogy Magyarországnak jelenleg nem érdeke a tejkvóta emelése.
Létrehozva: 2008. március 12., 07:40
nyomtat küld

Glattfelder Béla fideszes képviselő kifejtette, hogy a tejkvóták emelése a jelenlegi piaci helyzetben két okból is elhamarkodott és kockázatos. Egyrészt szerinte a piaci kilátások közel sem annyira kedvezőek, mint ahogy azt az Európai Bizottság feltételezi. "A legutóbbi piaci fejlemények jól mutatják a kvótaemelés kockázatait. A tejtermékek áremelkedésére az európai és az Európán kívüli fogyasztók ugyanis érzékenyen reagáltak. Több országban 10-30 százalékkal csökkent a fogyasztás" - hangsúlyozta.

Felhívta a figyelmet arra, hogy Magyarországon az elmúlt hetekben 10-20 százalékkal csökkent a tej felvásárlási ára. Ugyanakkor az EU számos tagállamában, köztük Magyarországon jelentős kihasználatlan tejkvóta van. A kvótaemelés ezekben a tagállamokban akár a termelés csökkenését is eredményezheti, mert a kvótát kihasználó tagállamok termelői innen vásárolnák fel a termelés bővítéséhez szükséges állatállományt. Ez különösen azokra az új tagállamokra lenne igaz, amelyek termelőinek mostanában kell alkalmazkodniuk az EU szigorú környezetvédelmi - trágyakezelési -, élelmiszerbiztonsági és állatjóléti követelményeihez.

Glattfelder Béla szerint tehát egyelőre nincs szükség a tejkvóta emelésére. "Várjunk, és elemezzük a helyzetet. Ha az áremelkedés és a kereslet növekedése hosszabb távon is fennmarad, akkor térjünk vissza a kérdésre" - javasolta.

Az Európai Bizottság az emelkedő tejárakra válaszul április 1-jétől 2008-2009-re vonatkozóan emelné meg 2 százalékkal az EU-országokra eső, most összesen 145,7 millió tonnás tejkvótát. Az EP konzultációs eljárásban mond véleményt.

A parlamenti szakbizottsági képviselők többsége alapvetően támogatta a javaslatot. Többen azonban - köztük a jelentéstevő Elisabeth Jeggle német néppárti képviselő - Glattfelderhez hasonlóan attól tartottak, hogy a kvóta növelése árcsökkenést eredményezhet, ez pedig a felvásárlási árakat is lenyomná. A szakbizottság kompromisszumként azt javasolta, hogy a kvótán túl termelő országoknak csak akkor kelljen ezért büntetést fizetniük, ha EU-szinten is meghaladták az összesített kvótát.

A javasolt 2 százalékos emeléssel Magyarország tejkvótája 2.029.861,2 tonna lenne.

(MTI)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések