ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

AZ EP jelentése a fenntartható közlekedésről

Az Európai Parlament a fenntartható közlekedésről Strasbourgban elfogadott jelentésben állást foglalt amellett, hogy adó- és díjfizetési kedvezményekkel ösztönözzék a kevesebb károsanyag-kibocsátással járó technológiák kifejlesztését, általában a vasút, továbbá a "környezetbarátabb" repülőgépek használatát.
Létrehozva: 2008. március 13., 14:30 | Utoljára frissítve: 2008. március 13., 16:53
nyomtat küld

A képviselők támogatják, hogy az új gépkocsik széndioxid-kibocsátását csökkentsék kilométerenkénti 125 grammra. Nagy többséggel elutasították viszont azt a módosító indítványt, amely az egész EU-ban 130 km/órás sebességkorlátozás bevezetését javasolta volna.

Az EP úgy véli, hogy a vasúti közlekedésben, amely kevesebb energiafelhasználással és alacsonyabb széndioxid-kibocsátással járó közlekedési mód - különösen ha nem hőerőművekből nyert villamos energiát használ fel -, jelentős kiaknázatlan potenciál rejlik. A légi közlekedést a képviselők bevonnák a kibocsátás-kereskedelmi rendszerbe, a repülőtereken pedig a kibocsátástól függő fel- és leszállási díjakat vezetnének be.

A plenáris vitában az ipari, kutatási és energiaügyi bizottság nevében szólalt fel Barsiné Pataky Etelka néppárti képviselőnő. Szerinte céltudatosabban kell költeni járműfejlesztésre, hogy a környezetbarát járművek minél előbb az utakra kerüljenek, ki kell választani a második generációs bioüzemanyagokat, valamint ki kell aknázni a hidrogénnel kapcsolatos lehetőségeket. Barsiné szerint fel kell gyorsítani az intelligens közlekedési megoldások kifejlesztését, a gazdasági környezetet pedig át kell alakítani "a használó és a szennyező fizet" elve alapján. "Végre ne a tulajdont adóztassuk, hanem a használatot fizettessük meg" - javasolta.

A vitában szintén felszólaló néppárti Becsey Zsolt jó ötletnek tartja az adózásnak a közvetlen légszennyezéssel történő összekapcsolását, például a regisztrációs adónál. A képviselő szerint az új tagállamoknak nem csak a városi elektromos tömegközlekedés segítése a legnagyobb kihívás, hanem az elkerülő utak megépítése is, ezért ezt az uniós források felhasználásának prioritásává kell tenni. Becsey szerint nem büntethetők az új tagállami fuvarosok "például, mert fejletlenebb az infrastruktúra, és ezért nagyobbak a dugók". A képviselő a dunai és tiszai hajózás támogatását kérte az Európai Bizottságtól, és reményét fejezte ki, hogy a nagy sebességű vasutak kiépítésénél "egyszer végre a keleti térség is fölkerül a térképre".

A szintén néppárti Olajos Péter sajnálatosnak nevezte, hogy "szemben a hangoztatott elvekkel, Európában továbbra is a közúti közlekedési projektek kapnak hangsúlyt a vasúti projektek kárára". Ő is egyetértett azzal, hogy a légszennyezés és a zajterhelés költségeit a közlekedésre kell terhelni. Széndioxid-kibocsátásra épülő adóztatási rendszerre, a repülőtereken differenciált fel- és leszállási díjakra, a "zöld" autóknak kínált ingyenes parkolási, valamint csökkentett dugó- és útdíjakra van szükség - mondta.

(greenfo.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések