ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Széndioxid-semleges államok versenye

Bár a tavalyi évben a Vatikán éppen egy Magyarországon telepítendő erdőterület révén tulajdonképpen már "megvásárolta" széndioxid-semlegességét, Costa Rica, Norvégia, Új-Zéland, Monaco és Izland is jelentős erőfeszítéseket tesz azért, hogy a világ első széndioxid-mentes államai közé tartozzon.
Létrehozva: 2008. március 13., 16:27
nyomtat küld

"Carbon-neutral", vagyis szó szerinti magyar fordításban széndioxid-semleges: alig több mint egy évvel ezelőtt a New American Oxford Dictionary immáron hagyományosnak tekinthető versenyében ez a szó nyerte el a "2006-os év szava" címet.

Pedig komoly vetélytársakkal kellett megküzdenie: ilyen volt például az "elbow bump" (magyarán könyök-összeütés, mely gyakorlatot az Egészségügyi Világszervezet javasolta a kézfogás helyett, hogy a kórokozók terjedését ezzel is akadályozzák), vagy az "islamofascism" (direkt magyar fordításban iszlamofasizmus). De versenyzett még a 2006-os év szava címért a "dwarf planet" (törpe bolygó) és a CSA (azaz Community Supported Agriculture, ami olyan mezőgazdasági termékek vásárlását jelenti, amelyet kis és családi gazdaságok termelnek) is, ám végül a megmérettetést a "carbon neutral" - széndioxid-semleges szóösszetétel zárta győztesként. A divatszavak pedig mindig valamilyen jelenséget takarnak, és nincs ez másként a carbon-neutral kifejezéssel sem. A kérdés csupán az, hogy ki mit tekint szén-dioxid-semlegességnek.

Álca és valóság

Míg Líbiában, az Arab Emírségekben, sőt (vagy inkább természetesen) immáron Kínában is azon fáradoznak, hogy olyan zöldvárosokat és -településeket hozzanak létre, építsenek fel a semmiből, amelyek széndioxid-kibocsátása a nullával egyenlő, addig a tervezett mintavárosoknál néha csak épphogy nagyobb államok immár azon törik a fejüket, hogy mikor válhatnak teljes mértékben széndioxid-mentes állammá. Míg az előbbiek esetében igen sok vád éri a projektek és az államok vezetőit, hogy mindössze kirakatpolitikát folytatnak, hiszen Kína és az Arab Emírségek is a legjelentősebb üvegházhatású gázkibocsátó országok közé tartoznak, addig a Vatikán, Izland, Monaco vagy Norvégia esetében ténylegesen is arról van szó, hogy a fosszilis energiaforrások felhasználása helyett az egész állam területén a megújuló forrásokat hasznosítanák.

A megújuló erőforrások használata mellett persze más is kell ahhoz, hogy egy állam széndioxid-semleges legyen: csökkenteni kell a közlekedés és szállítás során kibocsátott üvegházhatású gázokat, vagy olyan széndioxid-krediteket kell vásárolni, amelyek kompenzálják az így kibocsátott káros gázokat. Ez utóbbi a gyakorlatban leginkább erdőtelepítést jelent egy másik vagy éppen a saját állam területén. Igaz, ezt a megoldást a környezetvédők csak mérsékelten támogatják, mivel egy adott erdőterület széndioxid-elnyelő képességét pontosan felmérni szinte lehetetlenség, nem is beszélve arról, hogy az erdők valójában inkább csak fiatal korukban képesek nagyobb mennyiségben széndioxidot elnyelni. Az öregedő, 40-50 éves erdőterületek hatékonysága ebből a szempontból már egyértelműen megkérdőjelezhető.

(geographic.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések