ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Mit szívnak a fák?

A városi területeken élő fák akár negyedével is csökkenthetik a szállópor mennyiségét. A 10 mikrométernél kisebb átmérőjű szilárd légköri szennyezőket (PM10), melyek egészségkárosodást okozhatnak, a növények levelei képesek megkötni a levegőből.
Létrehozva: 2008. március 17., 14:10
nyomtat küld

Egy brit tanulmányban két helyszínen (Glasgow és Közép-Anglia) értékelték, hogy a fák lombkoronája milyen mértékben képes a szállópor kiszűrésére. A vizsgálatok során becsléseket végeztek arról, hogy a további fatelepítések milyen mértékben befolyásolnák a terület porszennyezettségét.

A vizsgálatok során becsléseket végeztek arról, hogy a további fatelepítések milyen mértékben befolyásolnák a terület porszennyezettségét. A különféle modellek szerint az emberi eredetű szállópor-szennyezés mértékét 7-26 százalék közötti mértékben csökkentené a fák telepítése. Közép- Angliában a fák borításának jelenlegi 3,7 százalékos arányról 16,5 százalékra való növelése a por mennyiségét közel 20 százalékkal csökkentené. Az elméleti maximális (54 százaléknyi) területre történő fatelepítés 26 százalékkal csökkentené a PM10 koncentrációját, és összességében évi több mint 200 tonna szállóport szűrne ki a levegőből. Glasgowban a fák borításának (a jelenlegi 3,6-ról) 8 százalékra való növelése a szállópor koncentrációjának 6 százalékos csökkenését eredményezné.

Közép-Angliában a jelenlegi körülmények között a fák az emberi eredetű szállópor 7 százalékát, évente mintegy 40 tonnát szűrnek ki, ami összességében a teljes szállópor-mennyiség 4 százalékát jelenti. Glasgow térségében a fák évi mintegy 5 tonnával csökkentik a szállópor mennyiségét. A kutatás tehát rávilágított, hogy a fák telepítésével hatékonyan csökkenthető a városokat terhelő szállópor mennyisége. A városi területek negyedének fásítása a PM10 átlagos koncentrációjának 2-10 százalékos csökkenését eredményezi. A nagy lombfelülettel rendelkező fafajok (ilyen például a kőris és a különféle fenyőfajok) képesek a leghatékonyabban tisztítani a levegőt.

A jobb eredmények érdekében a fákat egyesével, kisebb csoportokban, és több helyszínen érdemes ültetni a nagy összefüggő telepítések helyett. A fák telepítésének azonban van néhány hátrányos tulajdonsága is, hiszen azok illékony szerves vegyületek (VOC) kibocsátásával elősegítik az ózon képződését. Szintén gondot okozhat, hogy a lekötött porszemcsék hosszabb távon a talaj elszennyeződését idézhetik elő.

(greenfo.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések