ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

A szegény országokra sózná a klímavédelmet az EU

Az Európai Unió 2020-as éghajlatvédelmi vállalásainak teljesítését a legkevésbé klímabarát ipari ágazatok szegény országokba szerveznék ki a lehető legkevesebb korlátozással, környezetvédők viszont a kibocsátás-csökkentő beruházások elvégzését az EU-n belül sürgetik.
Létrehozva: 2008. március 18., 12:06 | Utoljára frissítve: 2008. március 18., 12:58
nyomtat küld

Yvon Slingenberg, az Európai Bizottság környezetvédelmi főigazgatóságának főosztályvezetője egy témában a héten rendezett koppenhágai konferencián elmondta: a jelenlegi szabályozástervezet szerint az unió a legnagyobb kibocsátóit regulázó emisszió-kereskedelmi (ETS) rendszerében 2020-ig fokozatosan 21 százalékos szén-dioxid-csökkentésre kényszerítené az érintett négyezer cég 12 ezer létesítményét.

Brüsszel annyi enyhítést enged meg a vállalatok számára, hogy egy bizonyos szintig EU-n kívüli országokban, olcsóbban elvégezhető fejlesztésekkel tegyenek eleget kötelezettségeiknek - közölte a főosztályvezető.

James Cameron, a Climate Change Capital nevű pénzügyi tanácsadó cég alelnöke, nemzetközi klímatárgyalásokon a fejlődő országok érdekképviselője hangoztatta: a korlátozás indokolatlan, hiszen a globális felmelegedés megfékezése érdekében mindegy, hogy a kibocsátás-csökkentésre a világ melyik országában kerül sor.

A lényeg, hogy a fejlesztések a leggyorsabban valósuljanak meg, ezt pedig a beruházások árának leszorításával lehet elérni - mutatott rá. Hozzátette, hogy ez a kibocsátás-kereskedelem logikája a Kiotói jegyzőkönyv által szabályozott rendszerben és az ETS-ben is.

A szakértő megjegyezte, hogy az EU-n kívüli, ENSZ által jóváhagyott zöldberuházások nemcsak a klímavédelem szempontjából hasznosak, hanem a technológiatranszfer és munkahelyek teremtésén keresztül a szegény országokat is gazdagabbá teszik.

James Cameron aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy az uniós korlátozás miatt az ENSZ fennhatósága alá tartozó, jelenleg dinamikusan növekvő kibocsátás-csökkentési piac összeomolhat. Ez pedig szerinte aláássa azokat a reményeket, hogy a jelenleg különféle elszámolású kvóták jellemezte bonyolult piac helyett valamikor egységes karbonkereskedelmi rendszer alakulhasson ki.

Kirsty Clough, a WWF kibocsátás-kereskedelmi szakértője arra hívta fel a figyelmet, hogy az EU-nak nem elég klímavállalásait szegény országokra áthárítva letudni, saját csökkentésre is szükség van.

Ezt egyrészt a Kiotói jegyzőkönyv írja elő, másrészt morális kötelezettség - emelte ki a környezetvédő. Utalt arra, hogy a nemzetközi éghajlatvédelmi megállapodás a vállalások teljesítéséhez csak "kiegészítésként" engedi meg a más országokban végrehajtott csökkentések elszámolását, noha a kiegészítés mértékét pontosan nem határozza meg. A morális felelősség pedig abból adódik, hogy az üvegházhatású gázok légköri feldúsulását az ipari forradalom óta a fejlett országok, azokon belül is jelentős részben európai államok idézték elő.

(mfor.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések