ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Egy Nobel-békedíjas az éghajlatváltozásról

Dr. Rajendra K. Pachauri, az éghajlatváltozással foglalkozó kormányközi testület elnöke, a Nobel-békedíj 2007-es kitüntetettje vendégeskedett az EP éghajlatváltozással foglalkozó ideiglenes bizottságának nemrég megrendezett ülésén. "Te magad légy a változás, amit a világban látni szeretnél" - idézte Mahatma Gandhi híres mondatát Pachauri Európa vezető szerepét sürgetve a klímaváltozás elleni fellépés terén. Az alábbiakban az indiai Nobel-békedíjassal az EP sajtószolgálata készített interjút.
Létrehozva: 2008. április 1., 17:10 | Utoljára frissítve: 2008. április 1., 18:50
nyomtat küld

A klímaváltozás talán a világot fenyegető legsúlyosabb, a terrorizmusnál is nagyobb veszély. Az EU nemrégiben megelőző biztonsági politikájának központi elemeként határozta meg az éghajlatváltozás elleni fellépést. Miféle biztonsági fenyegetettségről van szó?

A klímaváltozás valószínűleg világszerte problémákat okoz majd a rendelkezésre álló vízkészletek tekintetében. Ez a világ különböző részein a megváltozott csapadékmennyiség és a gleccserek olvadásának eredménye. Mindemellett egyre nő a vízszükséglet is. A világ számos térségében kialakulhat a természeti erőforrások - mint pl. a víz - felett való rendelkezéssel összefüggő konfliktus.
További fenyegetettséget jelenthetnek például az előrejelzéseink szerint egyre szaporodó és egyre erőteljesebb olyan szélsőséges jelenségek, mint az árvizek, aszályok vagy hőhullámok. E jelenségeknek a mezőgazdaságra gyakorolt hatása pedig tömeges elvándorlásokhoz vezethet.
Úgy vélem, hogy amikor a norvég Nobel-bizottság odaítélte a Nobel-békedíjat az IPCC-nek és Al Gore úrnak, akkor tisztában voltak az éghajlatváltozásnak a békét és a stabilitást fenyegető lehetséges következményével. Nincs olyan része a világnak, amely kivonhatná magát a biztonsági fenyegetettség alól. Ezzel tisztában kell lennünk.

Az éghajlatváltozást előrejelző, olvadó gleccserek apropóján: egy hatalmas jégtömb készül éppen leválni a Déli-sarkvidékről. Miért kellene aggódnunk a gleccserek és a sarkvidéki jégolvadás miatt?

Számos okból kifolyólag: a világ egyes részein a folyók vízrendszerei éppen e gleccserekből nyerik állandó utánpótlásukat, így pl. Dél-Ázsia vagy Kína bizonyos részei. A másik világszerte jelentkező probléma a tengerszint emelkedése volna. Bizonyos mértékben ez a folyamat már zajlik is a megemelkedett hőmérsékletű óceánok termális terjeszkedésével. Ám ha a Nyugat-Antarktisz és Grönland talapzaton nyugvó hatalmas jégtáblái összeomlanak, ez többméteres tengerszint emelkedést jelentene. Nagyon nehéz megmondani, hogy ez valóban be fog-e következni, és ha igen, mikor, de a lehetőség minden bizonnyal fennáll.

Megállítható-e a globális felmelegedés a technológia segítségével, és ha igen, hogyan?

Először is bele kell törődnünk egyfajta tehetetlenségbe; még ha a jelenlegi szinten sikerülne is stabilizálni az üveghatású gázok légköri koncentrációját, az éghajlatváltozás még akár évtizedekig is folytatódhatna. Ezért bizonyos értelemben nem tudjuk megállítani a globális változást, csak fékezni lehet annak jövőbeni növekedését. Ezért létfontosságú, hogy elkezdjük csökkenteni az üvegházhatású gázok kibocsátását.
A technológia minden bizonnyal megoldásokat kínálhat a kibocsátások csökkentéséhez, de az csak akkor juthat szerephez, ha megfelelő szakpolitikát folytatunk. Az IPCC jelentésében világosan megállapította: már léteznek vagy hamarosan forgalomba kerülnek a szükséges technológiák.
Tételezzük fel, ha a kormányok megadóztatnák a kőolajszármazékból készült termékeket; ez arra késztetné az autógyártókat, hogy hatékonyabb gépjárműveket gyártsanak, és az emberek nagyobb mértékben használhatnák a tömegközlekedést. Az árpolitika a változás rendkívül fontos eszköze.

Mit tehet Európa más nemzetközi szereplők bevonása érdekében az éghajlatváltozás elleni küzdelembe?

Rendkívül fontos, hogy 2009-re sikerüljön tető alá hozni egy megállapodást. Európa példával járhat elöl. Mahatma Gandhi azt mondta: "te magad légy a változás, amit a világban látni szeretnél". Ez szilárd meggyőződésem. Európa olyan nagy és fontos entitás, hogy ha sikeres példával járunk elöl, az motiválni fogja a világ más térségeit is. Csodálatos tudni, hogy az EP elnökét ennyire foglalkoztatja az éghajlatváltozás kérdése. Megtiszteltetésnek érzem, hogy itt lehetek; az EP egy olyan figyelemre méltó intézmény, amely derűlátást sugároz.

Volt-e valamiféle hatása a Nobel-díjnak az Ön vagy az IPCC munkájára?

Úgy vélem kétféle hatása is volt. Először is a tudományos világra. Ez az IPCC valamennyi tudományos munkatársa számára elismerés, nagyszerű ösztönzés és ihletforrás. A második hatása az éghajlatváltozás tudatosítása volt világszerte. Ami engem illet, alig győzöm a sok utazást. A meghívásoknak csak öt?tíz százalékát tudom elfogadni, de még így is állandóan repülök. Emiatt kissé kellemetlenül is érzem magam, de terjeszteni kell az üzenetet.

(Kitekintő / EP Press)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések