ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

A bioüzemanyag annyi szén-dioxidot termel, mint a benzin?

A közelmúltban több indiai szakember is felemelte szavát a bioüzemanyag használata ellen. A kukoricából, szójababból, nádcukorból és pálmaolajból készült üzemanyag miatt drasztikusan emelkedtek az élelmiszerárak, ami leginkább a harmadik világ szegényeit sújtja, de a fejlett országok gazdaságára is hatással van.
Létrehozva: 2008. április 3., 14:37 | Utoljára frissítve: 2008. április 3., 14:56
nyomtat küld

Az Európai Unió vezetői tavaly kijelentették, hogy 2020-ig 10 százalékkal növelik a bioüzemanyag használatát; idén márciusban pedig ígéretet tettek arra, hogy egy éven belül olyan jogszabályokat alkotnak, melyekkel lassítható a klímaváltozás. A tervek szerint 2020-ra 20 százalékkal csökkentik az üvegházhatást növelő károsanyag-kibocsátást, és ehelyett a megújuló energiaforrásokat támogatják. Egyre több szakember kampányol a bioüzemanyag ellen, ezért az EU újragondolja a tervezetet.

A Nobel-békedíjas indiai tudós, Radzsendra Pacsauri óvatosságra int a biodízellel kapcsolatban, hiszen annak termelése nagyarányú erdőirtáshoz és magasabb élelmiszerárakhoz vezetett. A klímakutató felhívta a figyelmet arra is, hogy némely bioüzemanyag ugyanannyi szén-dioxidot termel, mint a kőolaj, melyet helyettesíteni hivatott. Sokan ezt tartják az egyetlen hosszú távon használható megújuló energiaforrásnak, de Pacsauri szerint alternatív alapanyagok után kellene nézni. Ilyen például a cellulóz, míg Európában a repcéből lesz a legtöbb bioüzemanyag. Élesen kritizálta az Amerikai Egyesült Államokat is, amiért az értékes kukoricát használják fel erre a célra.

Az indiai pénzügyminiszter, Palaniappan Csidambaram is bírálta az Egyesült Államokat egy szingapúri iskolában tartott előadásán. Felháborítónak tartja, hogy a fejlett országok élelmiszerből készítenek üzemanyagot, amíg a világon sokan éheznek. Az Amerikai Egyesült Államokban a kukorica 20 százalékát használják fel biodízel-termelésre, amitől világszerte nőnek az élelmiszerárak. Csidambaram szerint a hosszútávú gazdasági cél a szegénység leküzdése, és ennek érdekében inkább el kellene adniuk a felesleges terményt más országoknak, elérhető áron. A bioüzemanyag csábító, mert olcsóbb és nagyobb hatásfokkal ég, mint az átlagos benzin. Viszont a miniszter szerint vannak fontosabb szempontok is. Elmondta, hogy a kukorica-, rizs- és gabonaárak megduplázódtak az elmúlt négy év alatt, és a harmadik világban a földművesek már nem engedhetik meg maguknak azt az étolajat (pálmaolajat) sem, melyet maguk termelnek. A pénzügyminiszter a mezőgazdaság átfogó forradalmasításában látja a megoldást.

(kitekinto.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések