ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

A Greenpeace bírálja a Rábát szennyező bőrgyárat

A Greenpeace környezetvédő szervezet pénteken bírálta a stájerországi wollsdorfi bőrgyárat, mert mindmáig nem közölte, miként kívánja csökkenteni a környezetre rendkívül veszélyes naftalin-1,5-diszulfonát kibocsátását szennyvizébe, ehelyett folytonosan "tagadja, hogy felelős volna a Rába folyót sújtó szennyezésért".
Létrehozva: 2008. április 4., 12:29
nyomtat küld

A szervezet mérései azonban azt mutatják, hogy a létesítményből kerül a folyóba a cserzésnél használt vegyi anyag 80 százaléka.

A Greenpeace pénteken közzétett nyilatkozatában emlékeztetett arra, hogy február közepén végzett szennyvíz-elemzése a naftalin-1,5-diszulfonát igen magas mennyiségét jelezte a bőrgyárnál. A szervezet akkor felszólította a wollsdorfi bőrgyár vezetését, hogy három héten belül dolgozzon ki tervet a szennyező anyag használatának csökkentésére. - Felvilágosítást azonban mindmáig nem kaptunk - közölte a Greenpeace vegyi szakértője, Herwig Schuster. A wolfsdorfi gyár viselkedését szembeállította a Boxmark cég feldbachi (Burgenland) bőrüzemének eljárásával. A Rába-habzásért ugyancsak felelőssé tett létesítmény rövid időn belül 90 százalékkal fogta vissza naftalin-1,5-diszulfonát-kibocsátását.

A szervezet szerint a szóban forgó vegyi anyag azért különösen veszélyes, mert biológiai úton nem bomlik le, hanem "beépül" a környezetbe. Ez az oka annak, hogy szerepel az Európai Unió vízvédelmi irányvonalának keretében kiadott veszélyességi listán, ami azt jelenti, hogy megfelelő intézkedésekkel ki kell küszöbölni a szennyvízbe jutását.

A Greenpeace szakértője felhívta a figyelmet arra is, hogy a wollsdorfi bőrgyár igazgatósága bizonyosan összekeverte a mértékegységet, amikor azt állította, hogy az üzem csupán 0,8 százalékban felelős a Rábában található naftalin-1,5-diszulfonát-szennyezésért. A valóság ellenben az, hogy a létesítményből származik a folyóba eresztett vegyi anyag 80 százaléka - áll a közleményben.

A szervezet megemlítette azt is, hogy hatósági mérések alapján a többi szennyvíz-összetevő tekintetében - egy anyag kivételével - a gyár kibocsátása összességében ugyan a hivatalosan megengedett határértékéken belül mozog, de viszonylag magas szinten. Ezért sürgette az üzemet, hogy szigorúbban tartsa be az előírásokat.

A Greenpace január végén arra a következtetésre jutott, hogy a Rába akkori, újabb habzását a wollsdorfi bőrgyárból származó szennyezés okozhatja.

(MTI)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések