ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Előrehozott választás: nem kell félni, nem fog fájni

A márciusi közvélemény-kutatási adatok alapján a Fidesz kétharmados többséget szerezne, de alacsony támogatottságához képest az MSZP is meglepően sok mandátumhoz jutna.
Létrehozva: 2008. április 4., 14:44 | Utoljára frissítve: 2008. április 4., 17:25
nyomtat küld

Népszavazás után: mélyponton az MSZP

A négy nagy közvélemény-kutató intézet márciusi adatai alapján a népszavazás után tovább nőtt a Fidesz, és tovább csökkent az összes többi párt támogatottsága. A felmérések szerint a biztos szavazó, biztos pártválasztók körében a Fidesz 67-69, az MSZP 20-24, az MDF 3-5, az SZDSZ 2 százalékon áll. (Az adatok a kormányválság hatásait még nem tükrözik.)

A Fidesz egy most vasárnapi választáson bő hárommillió, az MSZP 1,2 millió szavazatra számíthatna. A 2006-os országgyűlési választáson elért eredményekkel összevetve ez azt jelenti, hogy a Fidesz az elmúlt két évben 800 ezer új szavazóval bővítette a szavazótáborát, az MSZP pedig egymillió szavazót veszített.

A népszavazáson bebizonyosodott, hogy az MSZP korábbi szavazói közül nagyon sokan szimpatizálnak a Fidesz fő célkitűzéseivel, ez pedig jó kiindulópont ahhoz, hogy idővel a párt programja miatt magát a pártot is megkedveljék. Ennek a jelei a márciusi közvélemény-kutatásokban már érezhetők is.

Az MSZP támogatottságának visszaesésével kapcsolatban azonban érdemes megjegyezni, hogy az MSZP még ma is csaknem annyi szavazatra számíthat, mint amennyit 1998-ban szerzett. Az utóbbi hónapokban ugyan már a hagyományos törzs-szavazótáborából is veszített az MSZP, de négyötödük támogatására továbbra is számíthat. Az 1998-as vereség után az MSZP nemcsak hogy talpra tudott állni, de két választáson is győzelmet aratott, tehát a jelenlegi népszerűtlenségéből még egyáltalán nem következik, hogy ne lenne továbbra is komoly ellenfél.

Történelmi csúcson a Fidesz

Márciusi elemzésében több közvélemény-kutató intézet is kiemelte, hogy a Fidesz támogatottsága minden mutató szerint történelmi csúcsot döntött, még soha egyik párt sem volt ilyen népszerű.

A "történelmi csúcs" megnevezés azonban csak részben igaz, hiszen a Fidesz népszerűsége még valóban nem volt ilyen magas, de a 2002-es országgyűlési választásokat követő 100 napos felelőtlen osztogatás után az MSZP támogatottsága a teljes népességben huzamosan, nyolc hónapon át ugyanolyan magas volt, mint most a Fideszé.

Az MSZP 2002-es és a Fidesz mostani szárnyalása között azonban fontos különbség, hogy teljesen más pártszerkezet mellett valósult meg: hat évvel ezelőtt az MSZP csúcson volt ugyan, de az ellenfele is megőrizte korábbi támogatottságát, most viszont a Fidesz támogatottsága úgy növekedett, hogy az ellenfele már jó másfél éve folyamatosan gyengül, s mára középpárttá zsugorodott. A pártok valós erőpozíciója nemcsak az adott párt támogatottságától, hanem a többi párt népszerűségétől is függ, ezt jól mutatja, hogy az MSZP 2002-ben éppúgy 40 százalék körüli értéken állt a teljes népességben, mint most a Fidesz, ez azonban az eltérő pártszerkezet miatt akkor az MSZP-nek csak bő 50 százalékos, most a Fidesznek viszont közel 70 százalékos támogatottságot jelent a biztos szavazó, biztos pártválasztók körében.

Az MSZP 2002-es kiemelkedően magas támogatottságának a politikai jelentősége az említetteken túl azért sem volt akkora, mint most a Fidesz szárnyalásának, mert az MSZP kormányon volt, tehát a közhangulat és a parlamenti erőviszonyok összhangban álltak. Mivel a demokrácia lényege éppen az, hogy a többség akarata érvényesül, az MSZP népszerűsége stabilizálta ugyan a fennálló politikai erőviszonyokat, de ezen túlmenően semmilyen jelentőséggel nem bírt. Most viszont ennek éppen az ellenkezőjét látjuk: a március 9-i népszavazás egyértelműen megmutatta, hogy a társadalom elsöprő többsége számára elfogadhatatlan a kormány önkényesen végrehajtott "reformprogramja", a közszolgáltatások leépítése és a társadalmi szolidaritás felszámolása. Mivel a közhangulat a jelenlegi parlamenti erőviszonyokat létrehozó 2006-os választások óta alaposan megváltozott, előbb-utóbb a kormányzásban és az Országgyűlés összetételében is jelentős változásnak kell történnie. Közjogilag ez az időpont lehetne akár 2010 is, de nem nehéz belátni, hogy a kormány annál jobban elveszíti a társadalmi támogatottságát, minél hosszabb ideig áll a társadalommal szemben, tehát a kormánypártoknak is érdekük, hogy mielőbb változtassanak a politikájukon. Az elmúlt napok eseményei azt mutatják, hogy ezek a változások talán annál is hamarabb megindultak, mint ahogy azt a népszavazáson igennel szavazók remélték.

Egy kis választási matematika

Egy most vasárnapi választáson a Fidesz kétharmados többséget szerezne, de a választási rendszer sajátosságai miatt alacsony támogatottságához képest az MSZP is viszonylag sok mandátumot szerezne. A jelenlegi közvélemény-kutatási adatok szerint csak két párt jutna be a parlamentbe. A Fidesz támogatottsága olyan magas, hogy a területi különbségek ellenére is minden választókerületben győzni tudna, tehát megszerezné mind a 176 egyéni mandátumot. A 152 területi listás mandátumot a listás eredmények arányában osztják ki az országos összesítésben 5 százalékot elérő pártok között, a jelenlegi népszerűségi adatok alapján ezek közül 115 illetné meg a Fideszt, és 37 az MSZP-t. Az országos listáról kiosztható 58 mandátum azonban mindenképpen a veszteseknek jár, vagyis ha a Fideszen és az MSZP-n kívül más párt nem jut be a parlamentbe, akkor az összes kompenzációs mandátumot az MSZP szerezné meg függetlenül attól, hogy 6, vagy 36 százalékot ér el a választáson. Így a jelenlegi támogatottsági adatok alapján a Fidesz összesen 291, az MSZP pedig 95 mandátumot szerezne. Az MSZP-nek jelenleg 190 mandátuma van, a 95 ennek pontosan a fele, jól látszik tehát, hogy a választási rendszer sajátosságai miatt még a most várható nagyarányú vereség után is minden második szocialista politikus újra bekerülne az Országgyűlésbe. Összehasonlításképpen: tisztán egyén választókerületi rendszerben - ilyen van például Nagy-Britanniában - az MSZP a jelenlegi támogatottsága mellett egyetlen mandátumot sem tudna szerezni.

Az MSZP-nek tehát nem kellene félnie az előrehozott választásoktól: kormányozni a szó eredeti értelmében úgysem tudtak eddig sem, így ebben akkor sem lenne változás, ha ellenzékbe szorulnának; a választási rendszernek köszönhetően ráadásul sem a párt fennmaradásáért, sem a meghatározó politikusaik egzisztenciális biztonságáért nem kell aggódniuk. Sőt, mivel az MSZP lenne az egyetlen ellenzéki párt, a váltógazdálkodás törvényeinek megfelelően előbb-utóbb újra kormányra kerülnének, talán sokkal hamarabb is, mintha még két évig korábbi rossz döntéseik ügyetlen korrekciójával, vagy ami még rosszabb, a gazdasági válságot elmélyítő üres látszatkormányzással bosszantják a választókat. Tehát nyugodtan hallgathatnának a józan ítélőképességükre: nyilvánvaló, hogy az ország előtt álló feladatok megoldásához egy erős legitimációval rendelkező kormányra, ennek felállításához pedig előrehozott választásokra van szükség.

Ellenzéki szerepben a kormányfő

Minden jel arra utal, hogy Gyurcsány Ferenc nagyon jól tudja, hogy a társadalmi támogatottság elvesztésének komoly politikai következményei vannak, ezért a 2006-os kampányhoz hasonlóan ellenzéki retorikát alkalmazva másokat is megelőzve ő maga igyekszik "leváltani" az eddigi kormányát. A március 29-i MSZP pártértekezleten elhangzott például, hogy nem a reformokkal, hanem a koalíciós partnerére jellemző reformgőggel és a reformblablával van baj. Ugyanebben a beszédében Gyurcsány Ferenc felszólította a minisztereit, hogy ne csak pletykálkodjanak, hanem tegyenek is végre valamit az országért. Ezek egy ellenzéki vezető szájából is kemény szavak lennének, ő azonban úgy fogalmazta meg az említett bírálatokat, hogy mindeközben ő a Magyar Köztársaság miniszterelnöke, ő a felelős mindazért, ami a kormányzás során történik, és azért is, aminek történnie kellene, de nem történik. Az MSZP "megújulási" (a tényeket is és önmagát is meghazudtoló) képessége tehát kétségkívül igen erős, ezzel számolnunk kell a későbbiekben is.

(gondola.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések