ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Van-e politikai válság?

Van-e politikai válság? Mármint itt, a mai Magyarországban. A kérdésre két egyszerű felelet adható: Igen, van. Nem, nincs.
Létrehozva: 2008. április 6., 10:23
nyomtat küld

Valamint ugyanezen állítások a de szócskával kiegészítve: igen, van, de..., nem, nincs, de...; a három pont helye tetszés szerint kitölthető értelem- és/vagy érzelemdús szöveggel.

És persze ikszelni is lehet, azt mondani: nem tudom. Sőt ezt is: nem tudom, de.... (A pontok helyére illeszthető szövegről lásd fentebb.) Magam ezt teszem.

Önök, amikor a politikai válság szókapcsolatot leírtam, nyilván a mostan frissen pezsgő, dúló Gyurcsány-heccre gondoltak. Nem is tehetnek másként, hiszen mindenfelől ennek rossz szagú csöppjei permeteződnek ránk. Ez van ránk permetezve. Ez a ránk szitált permetlé. Ezzel akarják belőlünk kiirtani a belénk furakodott (furakodtatott) népfelség-bacilusokat. A mi érdekünkben. Mielőtt bajunk esne. Tudniillik néhány hete - mikor is? - volt ebben az országban egy népszavazás amelyen részt vett a szavazójogosult polgárok több, mint fele, s ezek túlnyomó többsége határozottan elutasította a rá (is) erőszakolni kívánt egészség- és tanügyi reformintézkedéseket. Valamint az őszön - nem, dehogy!, nem Őszödön, félre tetszett olvasni! - ígérkezik egy újabb népszavazási, a kormánypártok felől nézve, bukta. Szép, jól kisült, magas bukta. Már meg van kelesztve.

A kormányhívő médiaértelmiség, a közszolgálati macherek és önkéntes csökkentlátók hiába próbálták butább és fineszesebb bolhapiaci cselekkel kozmásnak minősíteni, ellényegteleníteni, átmagyarázni ezen buktát: az bizony csak bukta maradt. S minthogy a rossz minőséget legjobban figyelemelvonással lehet eladni - gondoljanak csak a reklámok csöcsös lányaira és macsós fiúira - bevetették most ezen csöcsös-macsó cselt. Van min kéjelegni a lényegezés helyett.

De ez sem tűnik sikeresnek. Egyre többen veszik észre, a szadesztikus szakítás a nem-szocialisztikus kormánytárs-párttal valójában parasztvakítás. Az a gyanúm - nem csak az enyém -, hogy a nem is az egész pártokra vonatkoztatható harc pusztán bizonyos elitek lökdösődése: mindent meg kell változtatni, hogy minden ugyanúgy maradhasson. Van ebben a löttyben persze némi személyes bors (Horn G. iránymutatása miniszterelnökének) és sok igaz finomság is, de a lötty csak lötty marad. Attól ugyanis, hogy az SZDSZ nem kormánypárt, még minden ugyanúgy lesz amint volt. A két tábor - ismétlem: nem a két pártról van szó és nem is szavazótáborukról és nem is az ellenzék meg a kormányleszavazó népszavazók halmazáról - ugyanaz marad. A harc is.

A felszínen látható válság nem politikai válság. A felszínen látható válság kormányválság. A kettő nem ugyanaz. A politikai válság mélyebb dolog, jobban áthatja a társadalmat, a jövőre nézvést lényegi következményekkel jár.

Talán azért van kormányválság - és pártválságok mellesleg -, hogy ne kerüljön sor érdemi politikai válság kirobbanására. Gondoljunk csak a nem oly régi olaszországi dolgokra, vagy Franciaország De Gaull előtti korszakára: strandkormányt követett strandkormányt - azaz az országos vakációt túl nem élő politikai alakzatok változtak - s közben alant épült a rendszer mélyszerkezete: nézzük meg, ma miként élnek a népek. Jól. Bár... - a zöld rendszerkritikát most elhagyom.

Többen most rendszerváltást követelnek. Tegyék, bár nem tudják mit beszélnek. Ma Magyarországon polgári demokratikus értékek szerint szervezett képviseleti demokrácia van. Ez jó. Bár... - a zöld rendszerkritikát megint elhagyom. Ezáltal egy közösséghez tartozunk. A rendszer működése más kérdés. Az rossz. Bár... - ne tessék figyelmen kívül hagyni, hogy a kormányválság valódi oka a többször emlegettem bukta - ami pedig e rendszer tüzén sült ki!

Tehát a kormányzat, a kormányzás rossz, azon kell változtatni. Alapjaiban. A jelen uralkodó csapata bebizonyította alkalmatlanságát - mennie kell. Nem pusztán az ország kormányzása nem megy nekik, de már az ellentűz szítása sem. 2006-ban még a szeptemberi sajnálatos események megakadályozták a nemzeti ellenzék - a szó szoros értelmében vett - elsöprő győzelmét az önkormányzati választásokon, de már a mostani március tizenötödike a népszavazásban kifejeződött föllépést erősítő erejét és méltóságát, nem tudták, mert nem lehetett Molotov-koktélba fojtani.

/Kitérő: vajon a kormánybotrány előtti héten miért rendelték el vidéki rendőrcsapatok fővárosba vezénylését és a budapesti közrendvédelmi főkapitány-helyettes leváltását? ... Erre a kérdésre nem szabad vagy-vagy választ adni, ne akarjanak maguk felelni, de kérdezzenek, kérdezzenek!/

Azt mondom tehát, nem tudom, van-e politikai válság a mai Magyarországon. De az biztos, hogy igen mély váláságban van a világ, különösen az európai hagyományú világ, s ennek a válságnak semmiféle hatásos orvosszere sem látszik. S a magyar föld, mint ennek a világnak a része, megkapja a neki kiosztott adagot a kórból. Mint mindegyik része. Bebizonyosodott politikai szervezetünk védelemképtelensége, mert nem képes minket megvédeni a válság következményeitől, noha a velünk szövetséges(nek tűnő) nemzetek szorgosan söprik át határainkon a mérgező hulladékot. Mitőlünk hatalmas energiát követel bukottjaink eltávolítása, a gaz puszta lekaszálása, s ezért azután kevés erő és figyelem fordítathatik a káros gyökér kirántásra.

Pedig a népben, majdnem a többségében, még van erő és tettvágy. Tojásfejűek és tiszta lelkű naivok rendszeresen kétségbe szokták vonni a rendszerváltás legitimitását, mondván a nép ki lett hagyva belőle, elitek alkuja az egész; de elfelejtik a lényeget: a folyamatban a nép (túlnyomó) többségi akarata nyilvánult meg, ha nem is erőszakos forradalom formájában. (Hála Istennek!) A népakarat formátlansága azonban szerkezeti hibákhoz vezetett - ennek a levét isszuk most. A választásokon felül - a választások természetük szerint minden esetben manipulatív helyzetben történek (erről máskor) - két fontos tömegmegmozdulás is volt az utóbbi években. Az első a polgári körök megalakulása 2002-ben, egy másik buktát szorosan követve, és a 2006-os ősz Kossuth-terének kezdeti hetiben kibontakozó nemzeti ellenállás, amelyet nem a máshol kilőtt sortűz és lovasroham tört le. Hanem az, hogy az efféle erőkifejtéseket nem tudja hajtóerőként hasznosítani a mi rendszerünk. Mint ahogyan - meggyőződésem - a szociális népszavazásban újra felbukkantat sem. Ez 89-90-ben másként volt: a szétrepedt rendszer réseibe bele lehetett kapaszkodni.

A politikai rendszer ép és sértetlen, bár hibás. Belül. A burkolatról lesiklik a kéz, csak forgatni lehet mint a kaleidoszkópot, s akkor más mintázatot látunk kivetítődni. És kész.

A rendszer terve nem rossz - képviseleti demokrácia - csak rosszul van összeszerelve a termék. A forgatásra megy el az erőnk. Föltörni csak külső erő fogja, belső energia nincsen elég, s talán terv sem.

A Gyurcsány-Kóka kormányzat bukását nem belső erők okozták, hanem mindenekelőtt az energiáért és más erőforrásokért folytatott harc. Világharc. A kormányfő - talán saját akarata és vágya ellenére - az egyik szekéren ült és a másik lovát hajtotta. Ezt nem lehet. Lelökték a bakról, nemsokára puffan a porban. "Nyugaton a helyzet változatlan." (Olvasták? Megértik a könyvcímet?)

Válság van? Válság nincs?

Nem tudom, de ha nincs még - akkor lesz. Itt, Magyarországon. Nem kormányválság, nem politikai válság és nem is pusztán szerkezeti. A világ-rendszerválság érkezik meg hamarosan. Világrendszer-válság. Szennyes özönvíz. Nekünk magyaroknak meg kel maradnunk. (Miért? Csak.)

De hogyan?

Nem tudom.

Ki tudja?

Nem tudom.

Ez a nemtudás a válságunk maga?

(Szabó Béla István, gondola.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések