ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Kisebbségi gazdaság

Sem a külföldi, sem pedig a belföldi piacok megítélése nem fog drámaian változni a kormányválság hatására, hiszen a befektetők idáig sem bíztak nagyon a kabinet eltökéltségében.
Létrehozva: 2008. április 7., 07:38 | Utoljára frissítve: 2008. április 7., 08:50
nyomtat küld

A piac változást akar, de mindenekelőtt nyugalmat sürget - ezt üzenik a különböző üzleti körök Magyarországnak. Ha úgy tetszik: a hivatalban lévő kormánynak, illetőleg az ellenzéki pártoknak is. Az pedig, hogy nem dőlt be a forint árfolyama, nem zuhant napról napra lejjebb és lejjebb a budapesti értéktőzsde részvénymutatója, és megúsztuk az állampapírpac teljes lefagyását, alapvetően két dologgal magyarázható. Az egyik - ez lenne a szerencsésebb változat - az, hogy a gazdasági szereplők már jó előre beárazták a kormányválságot. A másik verzió, ami természetesen veszélyt hordoz, hogy a világ nem különösebben foglalkozott velünk, vagyis csak napi hangulatot tükröz ez a "hihetetlen" piaci nyugalom.

Amondó vagyok, és ez a jó hír, hogy sem a külföldi, sem pedig a belföldi piacok megítélése nem fog drámaian változni a kormányválság hatására, hiszen a befektetők idáig sem bíztak nagyon a kabinet eltökéltségében. Fontos leszögezni azt is, hogy a mostani belpolitikai bizonytalanság jobbára csak lélektani jelentőségű, hiszen a konstruktív bizalmatlansági indítvány intézménye lehetővé teszi, hogy a kormány helyén maradjon a ciklus végéig.

Tartok tőle azonban, hogy a következő időszakban egy "kisebbségi gazdaság" köszönt be. Hogy miért? A nagy változtatásokhoz kétharmados többség kellett volna, kellene. Kisebb horderejű döntésekhez, mint például hogy építsenek egy hidat, vagy becsukjanak egy vidéki főiskolát, idáig is elég volt a kormányzati hatáskör, de a strukturális ügyekhez - mint például az adóreformhoz - már támogató szavazatokat kell begyűjtenie az MSZP-nek, ha jő a kisebbségi kormányzás. Osztom Csaba László közgazdász véleményét, miszerint érthetetlenek azok a londoni vagy brüsszeli vélemények, amelyek azt sugalmazzák, hogy idáig mentek a reformok, de most majd elakadnak. Milyen reformokról beszélünk? Az ágyszámleépítés, a napidíj bevezetése, vagy éppen a felsőoktatás fizetőssé tétele nem tekinthető reformnak. Miként az sem, hogy a többletadók és illetékek beszedése révén javult - sokak szerint csak átmenetileg - az államháztartás egyensúlya. Emlékezzünk csak! A 2006-ban felvázolt tervek - konvergenciaprogram - értelmében mára már a dinamikus növekedés szakaszába kellett volna lépnie az országnak. Továbbra is alacsony azonban a foglalkoztatottság, magas szinten beragadt az infláció csakúgy, mint az irányadó kamat. Semmi sincs úgy, mint ahogy elképzelték. Kár félteni a konvergenciaprogramot is: már rég csak papíron van érvényben. Egyelőre csak annyit tudunk nyugtázni, hogy a közvetlen pénzügyi összeomlást sikerült elkerülni.

Egyre több gazdaságkutató és -elemző hangoztatja, hogy miközben a 2006-os nagy osztogatáshoz hasonló intézkedésekhez a kormánynak nincs elegendő mozgástere, egy erőteljes szigorításnak sincsenek meg a feltételei. Utóbbinál megint két szempontot hoznék fel. Nincs hozzá elegendő parlamenti támogatottság, illetőleg társadalmi erő sincs mögötte. De hát nem is lehet elvárni, hogy a választópolgárok további megszorításokat "követeljenek", amikor nem látszik az alagút vége. Ráadásul az a fajta gazdaságpolitika, amelyik csak áldozatot kér, nem folytatható tovább.

Korábban is igen kicsinek tűnt annak az esélye, hogy a kormány bármilyen reformintézkedést hozzon. Inkább "reformretorika" volt. A reformokról való gondolkodás, beszélgetés, a tervezetek tesztelése, vagyis csak ötletelés folyt a kormány részéről.

A belső körülmények mellett a külsők is aggodalomra adnak okot. A nemzetközi pénzpiaci válságnak közel sincs vége, és még lehetnek csontvázak a szekrényben, továbbá nagyon kellemetlen meglepetések kerülhetnek napvilágra. Gondok keletkeztek viszont az európai uniós pénzek lehívásával kapcsolatban. Tavaly is elkéstek a pályázatok benyújtásával, és csak a tizedét sikerült megszerezni a várt összegnek. Márpedig a kormányzat hangsúlyosan az EU-tól származó pénzekre alapozta a gazdasági növekedést. Pontosabban a propagandát. Ha ugyanis mindent le tudnánk hívni, az is csak egy százaléka lenne a gazdasági növekedésnek. Ez pedig édeskevés arra, hogy önmagában felpörgesse a gazdaságot.

(Szajlai Csaba, Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések