ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

A jégkorszak előtti növényzet maradványaira bukkantak

Az Antarktisz közelében lévő ausztrál és új-zélandi szigeteken található óriás virágok valószínűleg annak a buja növényzetnek a maradványai, amely a csaknem két millió évvel ezelőtt beköszöntött utolsó jégkorszak előtt boríthatta a hatodik kontinenst.
Létrehozva: 2008. április 7., 12:17
nyomtat küld

A virág, amelyet a kutatók óriásfűnek hívnak, igen nagy számban nő néhány aprócska, szélfútta szigeten.

Steve Wagstaff, az új-zélandi Landcare Research ökológiai szervezet kutatója és munkatársai különösen érdeklődtek a százszorszépek óriás változata iránt. A mintegy egy méter magas növény rengeteg levélből, s a csúcsán egy csokorra való levendulaszínű virágból áll.

"Ezek a valóban robusztus növények igen nagy és széles levelekkel rendelkeznek, vagyis rászolgáltak az óriásfű elnevezésre" - mondta Steve Wagstaff.

A kutatók, hogy kiderítsék hogyan érkeztek ezek a virágok a szigetekre, s valóban az Antarktiszról származnak-e, genetikailag összehasonlították az óriásfüveket azokkal a rokonnövényekkel, amelyek Ausztráliában, Új-Zélandon, és máshol nőnek.

"Mindig is vita tárgya volt, hogy hogyan terjedtek el a növények a déli féltekén, s mennyire jelentős szerepet játszott ebben a folyamatban az Antarktisz" - mondta Chris Quinn, a sydneyi Királyi Botanikus Kert munkatársa, aki szintén részt vett a kutatásban.

A genetikai vizsgálat eredményeit összehasonlították a fosszilis növények elemzésével nyert adatokkal, s így kalibrálták a "molekuláris órát", amely elárulta, hogy milyen régen ágaztak el egyes növények elődeiktől.

"Amikor összerakjuk az összes adatot, úgy tűnik, hogy ez a specifikus csoport valószínűleg a hatodik kontinenst borította be, mielőtt beköszöntött a legutolsó jégkorszak, majd "lépegető köveken" átvándorolt a szubantarktiszi régió szigeteire" - vélekedett Chris Quinn.

Amikor 1,8 millió évvel ezelőtt beköszöntött a jégkorszak, az Antarktisz barátságtalanná vált a növények számára, amelyek végül az északabbra lévő kis szigeteken leltek menedékre.

Ettől a pillanattól fogva a növények evolúciójuk során zsugorodtak, és továbbvándoroltak északra, feltehetőleg Ausztráliába és Új-Zélandra költöztek - mondta Steve Wagstaff. Ugyanakkor nem világos, hogy végül mily módon zajlott a növények migrációja.

"Előfordulhat, hogy a magvak vándormadarak tollazatában akadtak meg, amikor azok fiókáikat költötték ki. Később, amikor útra keltek, magukkal vitték és valahol másutt pottyantották el a magvakat" - vélekedik Chris Quinn.

(inforadio.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések