ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Szemétben fuldoklik Kárpátalja

Egyre súlyosabb környezetvédelmi gondot jelent Kárpátalján (Zakarpattya) az úton-útfélen halmozódó hulladék, amelynek nem kis részét a megáradó folyók rendszeresen átszállítják a szomszédos országokba, nemzetközi bonyodalmakat okozva.
Létrehozva: 2008. április 14., 13:44
nyomtat küld

A Kárpátokban február elején lehullott bő csapadék és az olvadó hó által felduzzasztott Latorca (Latorica) folyón pillepalackokból és egyéb háztartási hulladékból álló torlaszok alakultak ki. A környezeti katasztrófát és az országhatáron átjutó hulladéktömeg miatt fenyegető nemzetközi botrányt csak úgy sikerült elkerülni, hogy a kárpátaljai hatóságok mozgósították a közműszolgálatokat és a Rendkívüli Helyzetek Minisztériumának helyi katasztrófaelhárító egységeit, amelyek két héten át naponta 35 tonna háztartási szemetet emeltek ki a folyóból - írta a hétvégén az ungvári Zakarpat.info internetes hírújság. Az cikk szerint Kárpátalján már a "tájkép elválaszthatatlan részévé váltak" a hegyvidéki folyók partját elcsúfító, illegális szeméttelepek.

Nemrég az Ukrán Államvasút jelentette be, hogy felszámolja az állomásokat azokon a kárpátaljai településeken, ahol záros határidőn belül nem takarítják el a vasút mentén hegyekben tornyosuló szemetet. A vasút vezetői szerint ugyanis Kárpátalján a lakosság szeméttárolónak használja a vasúti töltéseket.

A helyzet tarthatatlanságával tisztában vannak a megyei hatóságok, amit jelez, hogy tavaly augusztusban a Kárpátalja megyei tanács elfogadta a régió 25 évre szóló komplex hulladékgazdálkodási koncepcióját. Ennek első szakaszában, 2013-ig a megye valamennyi településén megszervezik a vegyes szemétbegyűjtést, helyi hulladéktárolókat alakítanak ki, beszerzik a szemétszállító gépjárműveket, tartályokat, és nagy hulladékgyűjtő telepeket hoznak létre. A 2019-ig tartó második szakaszban fokozatosan rendszeresítik a szelektív szemétgyűjtést, és a szétválogatott hulladékot feldolgozó üzemeket építenek. A 2032-ben befejeződő harmadik szakaszban a szerves hulladékból biogázt előállító és a szilárd vegyes hulladékot szelektáló üzemeket és ipari szemétégetőket létesítenek.

Kárpátalján elsősorban a magyarországi hulladékgazdálkodási tapasztalatokat igyekeznek átvenni. Ennek részeként a múlt héten Munkácson (Mukacseve) szerveztek nemzetközi hulladékgazdálkodási konferenciát és szakkiállítást észak-magyarországi szakemberek részvételével.

Kijevben a hétvégén bejelentették, hogy minden állampolgárra vonatkozó lakossági szemétadó bevezetését tervezik a környezetszennyezés megfékezése érdekében. Jelenleg az ukrán lakosságnak mindössze 30 százaléka fizet a szemét elszállításáért. Ukrajnában évente 11 millió tonna lakossági hulladék keletkezik, amit háromezer telepen kellene tárolni, ám a szemét legnagyobb része a környezetet szennyező illegális lerakóhelyekre kerül.

(MTI)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések