ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Klímaváltozás: Magyarország kiemelten veszélyeztetett

Hivatalosan is véglegesítették az éghajlatváltozás vizekre gyakorolt hatását elemző IPCC jelentést a Klímaváltozási Kormányközi Testület 28. ülésszakán.
Létrehozva: 2008. április 14., 14:23 | Utoljára frissítve: 2008. április 14., 14:32
nyomtat küld

A WWF Magyarország rendkívül fontosnak tartja az alkalmazkodásra való felkészülést a hazai vízellátás biztonságának növelése érdekében.

A Föld éghajlatának melegedése az elmúlt évtizedekben több kimutatható változást okozott a vízkörforgásban, ami várhatóan fokozódni fog. Európa déli, keleti és középső területein főként a nyári időszakban egyre kevesebb csapadék és hosszabb aszályok várhatóak, míg az északi területeken többnyire növekszik a csapadék mennyisége. Egyre gyakoribbak a heves esőzések, így a 21. században várhatóan nő az esőeredetű árvizek kockázata.

Magyarország az egyik legveszélyeztetettebb ország a kontinensen. Ami világviszonylatban egy fokos melegedés, az nálunk 1,5-2 fokot is jelent. A szárazodás a nyári időszakban folytatódik, különösen érintve az Alföld, az Alpokalja és a Dél-Dunántúl területeit. A vizes élőhelyek átalakulása miatt számos, vízhez kötött életmódot folytató növény- és állatfaj fennmaradása kerül veszélybe, nem beszélve az ivóvízellátásról és az öntözésről.

A vízgazdálkodás jelenlegi eszközei nem biztos, hogy elegendőek lesznek az éghajlatváltozás hatásainak kivédésére. A WWF Magyarország rendkívül fontosnak tartja a kibocsátás csökkentésen túl az adaptációra, azaz az alkalmazkodásra való felkészülést, melyet a múltbeli tapasztalatok is segíthetnek. A természetvédelmi szervezet kiemeli, hogy Magyarország klímaváltozásra való felkészülése során a most folyó és 2009 végén záruló vízgyűjtő-gazdálkodási tervezésben az ehhez szükséges átfogó intézkedések megtervezésének is most van itt az ideje.

Kiváló példa erre a Tisza és az Alföld esete, ahol komplex megoldást kell találni mind az árvizek és a nyári aszályok okozta kár csökkentésére, mind pedig a folyó és a folyómenti területek ökológiai állapotának javítására. Tározók és nagy költségű töltésrendszerek építése nélkül, a tiszai Alföld természetes mélyedéseiben biztonságosan tárolható a Tisza és mellékfolyói tavaszi víztöbblete - vallja a WWF.

Itt az ideje, hogy komolyan vegyük az éghajlatváltozásból következő feladatainkat - nyilatkozta Figeczky Gábor, a WWF Magyarország természetvédelmi igazgatója. Kezdjük meg az alkalmazkodást és segítsünk ebben természeti környezetünknek is, hiszen e nélkül saját biztonságunk, megélhetésünk is veszélyben foroghat. A természetes domborzat adta víztározási és tájgazdálkodási lehetőségek kihasználása mindezekre megoldást nyújt Alföldünkön - mondta a szakember.

A vízellátás biztonságának növelése a jövőben kulcsfontosságú lesz hazánkban, különösen a korábbi emberi beavatkozások okozta, szárazodást mutató területeken. Az Alföld természetes medencéiben való vízelhelyezés hatékonyan csökkenti az árvízszintet, és kétszer annyi vizet tárolhatnánk így, mint a VTT mesterséges tározóiban. Nem beszélve arról, hogy ennek a megoldásnak a beruházásigénye is sokkal kedvezőbb. A cél olyan komplex megoldás kidolgozása, amely ökológiai, társadalmi és gazdasági szempontból is kedvező.

(kitekinto.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések