|
|
|
|
Gál: "Visszagubózás" tapasztalható
|
Az országok, amelyek nem akarják elfogadni Koszovó függetlenségét, kifejezetten félnek minden, kisebbségekre vonatkozó utalástól - mondta Gál Kinga. A fideszes néppárti EP-képviselő Tőkés László erdélyi református püspökkel, EP-képviselővel hétfőn közösen tartott sajtótájékoztatót. |
Gál Kinga szerint azok az országok, amelyek nem akarják elfogadni Koszovó függetlenségét, kifejezetten félnek minden, kisebbségekre vonatkozó utalástól. A visszalépés mindegyik uniós intézményben megfigyelhető - tette hozzá. "Visszagubózás" tapasztalható: egyes országok ismét azt hangsúlyozzák, hogy a kisebbségek ügye belügy. Ez szembemegy az uniós alapelvekkel - hangsúlyozta Gál Kinga. Mindez nem hat pozitívan a magyar autonómiatörekvésekre sem - mutatott rá a néppárti képviselő. Gál Kinga kiemelte: a koszovói szerbeknek adott önrendelkezési jog precedens lehet a kárpát-medencei magyar közösségek számára.
A tibeti helyzet és a koszovói rendezés is segítheti a magyar autonómiatörekvéseket, a két eset azt bizonyítja, hogy nemzetköziesíteni kell az önrendelkezés kérdését - mondta Tőkés László. "Mind a két eset azt bizonyítja számomra, hogy a kisebbségi kérdést nemzetköziesíteni kell. Az erdélyi magyar ügy nem Románia belügye, hanem egy nemzetközileg fontos ügy" - húzta alá Tőkés László. Tibet és Koszovó is mintaértékű eset - hangsúlyozta. A kárpát-medencei magyarok ügyét egyfajta Ahtisaari-terv keretében lehetne rendezni - tette hozzá. A képviselő kiemelte: több esetben az erőszakos cselekmények vezettek el a megoldás megtalálásáig. Mi erdélyiek békés úton, jogi úton, nemzetközi összefogással keressük a megoldást. De úgy látszik, hogy a világ csak akkor figyel oda igazából egy ügyre, ha vér folyik. Mi nem szeretnénk oda jutni - húzta alá a képviselő.
Abban Tőkés László és Gál Kinga is egyetértett, hogy a koszovói helyzet megnehezíti a kisebbségi kérdések rendezését az uniós intézményekben.
Tőkés László múlt szerdán jelentette be, hogy Európai Szabad Szövetség (EFA), az úgynevezett regionalisták képviselőcsoportjának lett a tagja az Európai Parlamentben. A független jelöltként tavaly novemberben európai parlamenti képviselővé választott Tőkés eredetileg az Európai Néppárt EP-frakciójába készült - felvételére előzetes ígéreteket is kapott -, de taggá válását a román tagpárt képviselőcsoportja meghiúsította.
Tőkés László szerint a regionalistákhoz való csatlakozásával megnőtt a magyar képviselők politikai mozgástere, hiszen egy újabb frakcióban van magyar képviselő az Európai Parlamentben. A döntés után az európai néppárt magyar delegációja együttműködési megállapodást írt alá Tőkés Lászlóval.
(MTI)
|
|
|
Jelenleg nincs információ
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
|
|