ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Retúr a Neander-völgybe

"Az élelmiszerek további drágulása világszerte társadalmi elégedetlenséget és politikai instabilitást okozhat, figyelmeztetett az ENSZ humanitárius és segélyezési kérdésekkel megbízott főtitkárhelyettese.
Létrehozva: 2008. április 15., 09:12
nyomtat küld

John Holmes egy Dubajban tartott konferencián elmondta, hogy a drágulás folytatódik, miután 2007 közepe óta átlagosan már negyven százalékkal emelkedtek az élelmiszerárak világszerte. Holmes szerint a legnagyobb baj az, hogy a klímaváltozás miatt szélsőséges időjárási jelenségek alakulnak ki, számuk évi átlagban négyszázra növekedett a húsz évvel ezelőtti kétszázról. A problémákat szaporítja, hogy emelkedik az üzemanyagok ára, megdrágítva a szállítást, a mezőgazdasági termelést. Eközben a világon az élelmiszer-tartalékok történelmi minimumra süllyedtek. Ennek egyik oka a szélsőséges időjárás mellett a nagy országok, közöttük India és Kína megnövekedett szükséglete. Az élelmezési gondok miatt már zavargások, lázadások törtek ki több országban Nyugat-Afrikától Dél-Ázsiáig."

Ennyi a hír. Talán fel sem tűnik, talán észre sem vesszük, semmi botrány, semmi vér, semmi szex, semmi kétfejű gyerek, és még Győzike sincsen benne ebben a hírben.

Negyvenszázalékos élelmiszerár-drágulás, és holmi éhséglázadások, valahol messze a világban, ami ugyan ma már csak egy falu, de azért elég nagy falu. Ameddig nem a szomszéd éhséglázad, nincsen nagyobb baj. Pedig érdemes lenne odafigyelni erre a hírre. És éppen nekünk. Ugyanis nekünk mondogatták az elmúlt tizennyolc esztendőben, hogy a mezőgazdaság mint olyan idejétmúlt. Idejétmúlt foglalatosság. Elmondták, hogy, hál' istennek, mi már nem vagyunk agrárország. S hogy nincsen jövőjük a kis- és közepes gazdaságoknak. Csak a nagyüzemnek. Azt is mondták, hogy a modern világban a falu mint "élettér" (jaj, mit mondtam már megint!) szintúgy idejétmúlt, falvakra nincs szükség. Jönnek a városok, a modernség, a betondzsungel, sok ember egy helyre koncentrálva, mert így gazdaságos, így ésszerű. S bele is vágtak az átalakításba.

Mindjárt az elején eladták és tönkretették a magyar élelmiszeripart. Előbb a konzerv- és cukorgyárainkat, a növényolajiparunkat, mindent. Jöttek a multik, és "befektettek". Fillérekért megvették a gyárakat, azután a döntő többségét bezárták. És hozták otthonról az árut. Így egyszerre szüntették meg az élelmiszeriparban dolgozók munkahelyét és a beszállítók megélhetési lehetőségét. (Kérdezzétek meg odalent az Ormánságban, mit tett az ottani szarvasmarha-tenyésztőkkel a MiZo... Érdeklődjetek a libásoknál, és látogassatok ki a temetőkbe, ahol az öngyilkosaik nyugosznak. Váltsatok erről szót Bajnai Gordonnal, ő már csak tudja... És ő ígéri megint a megváltást, amely megint Nyugatról jön, persze.)

Nézzetek szét a multinacionális élelmiszerdiszkontok polcain, és keressetek magyar árut! Kérdezzétek meg, a németek és a franciák miért íratnak alá olyan szerződéseket a multikkal, hogy ötven (50!) százalékban hazai árut kötelesek kitenni a polcaikra, és próbáljátok megtudni, vajon mi miért nem íratunk alá ilyen szerződéseket. S gondoljátok végig, mi lenne, lehetne itt, ebben a Kárpát-medencében, ha néhány neoliberális vátesz nem találja ki, hogy az agrárium idejétmúlt. Mi lehetne itt most, negyvenszázalékos élelmiszerár-növekedés, kiürülő raktárak és várható éhséglázadások idején!

Szinte félve idézem most ide Németh Lászlót, aki 1934-ben így írt a Tanúban: "Az ember: természet. A társadalmi rend elszabadítja ezt a természetet: így keletkezett a liberalizmus bozótja; mértani formákra nyirbálhatja; így nyírja fáit kockára a huszadik századi etatizmus; (...) A mai államrend és a mai műveltség óvszert dug a vőlegény zsebébe, s megtanítja úgy érintkezni, hogy szerelmükre hasonlító magzat ne szülessék. (...) A nemzet melegedőtüzeit a tájházak közepén kell kigyújtani - a kis egység, melyet még ismerünk s melyben minket is ismernek, több embert enged be a nemzeti életbe, s a milliókhoz közelebb fekvő kultúrköröket teremt. A görög polisz közösségteremtő piacaira van szükség. A belső közösségek súrlódásai nem szakítják szét a mai államot, a csoportok kulturális és közgazdasági önkormányzata legföllebb túlsúlyát mérsékli, míg hadsereg, gazdasági terv, hitel az ő kezében van."

Már látom is a gúnyos vigyorokat. S hogy a "kert-Magyarország" víziója ostobaság volt. Nem tudhatjuk. Mert nem volt próbája. Ám a mindenható piacnak igen, és az a liberalizmussal együtt elbukott a vizsgán. Az egész világon. Amit sikerült hátrahagynia: kiürülő élelmiszer-raktárak, emelkedő árak és várható éhséglázadások.

Sebaj! Majd megesszük a nagy hozzáadott értéket, az innovációs képességet, a piacképességet és a versenyt. S ha éhesek maradunk, hát egymást. Ekkora nagy utat tettünk meg a Neander-völgytől a Neander-völgyig.

(Bayer Zsolt, Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések