ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Sólyom: meghatározó lesz a magyar-belga-spanyol elnöklés

Több szempontból meghatározó lesz az Európai Unió életében az a három félév, amelyben Belgium, Spanyolország és Magyarország egymással szorosan együttműködve adja az EU soros elnökségét - vélte Sólyom László köztársasági elnök azt követően, hogy kedden Brüsszelben találkozott a belga parlament két házának elnökével.
Létrehozva: 2008. április 17., 07:21
nyomtat küld

A köztársasági elnök a sajtónak nyilatkozva elmondta, Herman Van Rompuy képviselőházi és Armand De Decker szenátusi elnökkel egyebek között a 2010-11-ben esedékes közös elnökségről cseréltek eszmét, azon belül is arról, mennyiben tud a két ország közös prioritásokat megjelölni. Sólyom László meghatározónak nevezte az említett időszakot abból a szempontból, hogy a tavaly aláírt uniós reformszerződés végrehajtását "hogyan kezdjük meg, milyen sebességgel". Magyarország tavaly elsőként ratifikálta a szerződést, amelynek megerősítése a helyi sajtó szerint már a bonyolultabb belga rendszerben is az utolsó lépcsőfokoknál jár.

Hivatalosan éppen a Lisszaboni Szerződés néven ismert dokumentum - amely sikeres ratifikációs folyamat esetén jövőre életbe léphet - vezeti be azt a rendszert, amelynek keretében három egymást követő elnökség szoros együttműködése váltja fel a jelenleg félévente változó uniós elnökségeket. Sólyom László leszögezte azt is, hogy Magyarország sajátos hozzájárulása a közös elnökséghez az újonnan csatlakozott EU-tagállamok ismerete, illetve azok az ismeretek, amelyekkel a további bővítés irányát jelentő balkáni országokról rendelkezik.

- Magyarország az újonnan csatlakozott államok stílusával, lelkületével és törekvéseivel jobban tisztában van, mint Belgium vagy Spanyolország - fogalmazott az államfő. Meghatározó lesz a három félév az uniós szomszédságpolitika és a további bővítés szempontjából, valamint a "külpolitikai unió" megvalósításának szempontjából is - emelte ki. Sólyom László - aki korábban az Alkotmánybíróság elnöki tisztét is betöltötte - a találkozón beszélt arról is, hogy "nagy csodálója" a belga alkotmányos rendszernek, amely nagyon bonyolult, de működik és együtt tart - a németekkel együtt - három nemzetiséget, két régiót és három nyelvi közösséget.

Az államfő parlamenti programjának részeként megtekintette a patinás brüsszeli épület legfőbb érdekességeit és a két üléstermet. A köztársasági elnök háromnapos kétoldalú látogatáson tartózkodik Belgiumban. Szerdai programjának befejezéseképpen Sólyom László a belga akadémiának a királyi palotához közeli épületében fogadást adott vendéglátói - II. Albert király és családja - tiszteletére. A csütörtöki zárónapon a köztársasági elnök vidéki programot bonyolít: Eupenben találkozik a belgiumi német közösség vezetőivel, majd a vallóniai Spa fürdővárosba látogat.

(MTI)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések