ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Az élelmiszerválság lehetséges okai és megoldásai

A 2004-es délkelet-ázsiai cunami után a világ országai 12 milliárd dollárt gyűjtöttek össze a tragédia károsultjainak.
Létrehozva: 2008. április 25., 10:49
nyomtat küld

Az ENSZ szakértői szerint legalább ekkora összefogásra lenne szükség most is, hogy megfékezzék az élelmiszerárak globális elszabadulását és a világméretű éhínség kialakulását. A szőkőár esetében azonban az adományozóknak nem kellett önkorlátozást vállalniuk. Most viszont enélkül nem lesz megoldás.

A Világbank adatai szerint a búza ára március óta 130 százalékkal emelkedett. Az élelmiszerekért átlagosan 83 százalékkal kell többet fizetni, mint három éve. Az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete szerint jelenleg 37 országot fenyeget éhínség. Öt másodpercenként éhenhal egy gyerek, pedig a világ agárgazdasága minden probléma nélkül képes volna 12 milliárd ember napi ellátására is.

Haititól Egyiptomon át a Fülöp-szigetekig éhséglázadások törtek ki. Most még csak a harmadik világban nagy a baj, de ahogy Tabajdi Csaba európai parlamenti képviselő egy strasbourgi plenáris vitában rámutatott: Európában 100 millió, Magyarországon pedig 3 millió ember él a szegénységi küszöb alatt. Ők már most sem tudnak elegendő mennyiségű és jó minőségű élelmiszert vásárolni. Gráf József agrárminiszter szerint egyébként Magyarországon idén 10 százalékkal emelkednek az élelmiszerárak.

A szakértők szerint a világméretű válságnak több oka van. Az egyik az, hogy a fejlett országok élelmiszer helyett egyre nagyobb mennyiségben bioüzemanyagot állítanak elő a megtermesztett növényekből. Felelős a kialakult helyzetért a klímaváltozás, a tőzsdei spekuláció, a fejlődő országok támogatásának csökkentése, az indai és kínai élelmiszerkereslet növekedése, valamint az, hogy az Európai Unió elavult agrártámogatási rendszere arra ad pénz a gazdáknak, hogy ne termeljenek. Súlyosbítja a helyzetet, hogy Afrika után most már Dél-Európában, Indiában és Kanadában is vízhiány van.

Eddig csak rövidtávra szóló részmegoldások születtek. Az Európai Bizottság 120 millió euróval segíti a fejlődő országok ellátását. Nagy-Britannia 455 millió fonttal járul hozzá a válság elleni harchoz. Franciaország az idei évre 60 millió euró kifizetését ígérte, 2012-ig pedig összesen egymilliárd eurót ad az afrikai mezőgazdaság fejlesztésére. Ezen kívül Párizs szünetelteti az élelmiszernövényekből készülő etanol gyártásának támogatását.

A politikusok és a szakértők egyetértenek abban, hogy hosszú távon csak az jelent megoldást, ha Európa és az Egyesült Államok növeli az agrártermelését, és abból nem üzemanyagot állít elő, hanem élelmiszert.

(inforadio.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések