ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Segélypolitika-csapda

A neoliberális politika számára közömbösek azok az értékek, amelyeket mi a személyiségformálás és a társadalomalakítás szempontjából fontosnak tartunk. Ilyen a munka szerepe. A napokban két dokumentum látott napvilágot, amelyek ezt a kérdést érintik.
Létrehozva: 2008. április 26., 08:29
nyomtat küld

Igen sötét képet fest hazánk állapotáról az OECD jelentése. Bemutatja a gazdaság állapotát, a magas adóterheket, a munkavállalást gátló kormányzati intézkedéseket, az egyeztetés hiányát, és szól az egészségbiztosítás piacosításának veszélyeiről is. Leghangsúlyosabb mondanivalója, hogy a költségvetési hiányt mérsékelni kell. Konkrét javaslatot is tesz, említi a nyugdíjakat, a családtámogatást, általában a szociális juttatásokat. A megállapítás és a javaslat azonban implicite rejt egy másik következtetést is. Ha nő a gazdaság teljesítménye, a munkahelyek száma és ezzel a költségvetés bevétele, akkor nem kell újból húzni a nadrágszíjon. A felelős magyar politika csak az utóbbi úton járhat, hisz nekünk fontos az is - például a demográfiai helyzet -, amire az OECD jelentés nem tér ki. Márpedig a családtámogatás csökkentése elbizonytalanodást okozna, tovább gyengítené a gyermekvállalási kedvet. A költségvetési bevétel növelésének kulcsszava tehát a munkahelyteremtés.

A másik megnyilatkozás, amivel a napokban találkozhattunk az "Út a munkához" kormányzati szlogen, amit koncepciónak, sőt programnak neveznek. Szinte biztos, hogy a gyurcsányi ötletroham többi termékéhez hasonló sorsra jut, elhal a megvalósulás kezdetén, hogy helyet adjon egy újabb ötletnek. A roham kiváltója az MSZP-s polgármesterek fellépése volt, akik megunták a "nagylelkű" segélyezést.

Igaz, hogy Magyarország a többi közép-európai országhoz képest sokat költ szociális támogatásra, viszont az is igaz, hogy ennek a támogatásnak rossz a "célzottsága". Miközben milliók élnek szegénységben, nagyok a jövedelmi különbségek és magas a feketegazdaságban dolgozók, a kiszolgáltatott helyzetben lévők száma, sőt a megszorító intézkedések terhét is a kisember viseli, egy széles réteg munka helyett segélyre rendezi be az életét. Ennek lehetőségét a Gyurcsány-kormány jelentősen növelte azzal, hogy megváltoztatta a polgári kormány családtámogatási és szociálpolitikai gyakorlatát. A munkajövedelemhez kötött támogatást, a gyermekek utáni adókedvezményt valójában eltörölte, és a mindenkinek fizetendő családi pótlékba olvasztotta. Ezzel megszüntette annak munkára ösztönző hatását. Eltörölte az iskoláztatási támogatást, most annak is jár a juttatás, aki elemi szülői kötelezettségét, az iskoláztatást sem teljesíti. Nem gondoskodott a rendszeres szociális segély kifizetésekor a hozzá kötött minimális munkavégzési kötelezettség teljesítéséről.

A polgári kormány intézkedései lépések voltak egy igazságos, mindenkinek esélyt nyújtó társadalmi rend megteremtése felé, amelyben meghatározó elv a szolidaritás. Az viszont megengedhetetlen, hogy széles rétegek a munkát kerülve kihasználják a segítőkészséget. Nincs egészséges személyiség és egészséges társadalom munka nélkül. Ezért újból ki kell mondanunk, hogy nemcsak gazdasági, de társadalmi gondjaink megoldásának is eszköze a munkahelyteremtés és a munkára késztetés. Mivel az évtizedes munkanélküliség elszenvedői normál munkahely betöltésére alig alkalmasak, nem mondhatunk le a közmunkaprogramok kiterjesztéséről. Ez az esetek többségében ki tudja váltani a rendszeres szociális segélyt, kiegészítve a veszélyeztetett gyermekek természetbeni támogatásával. Így a segély valóban a krízishelyzetek kezelésének eszköze marad.

Csak átfogó társadalompolitikai koncepcióval rendelkező erő tudja ezt a problémát kezelni. Látszattevékenységet folytató kormány erre alkalmatlan. Már csak azért is, mert a munkára késztetés intézkedései kedvét, sőt szavazókedvét szegik a baloldal hagyományos szavazóbázisának.

Harrach Péter, kereszténydemokrata politikus, az Országgyűlés alelnöke

(Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések