ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Szívjuk és fújjuk a füstöt

A legtöbben és a legtöbbet mi, magyarok dohányzunk a visegrádi országok közül, a leszokásban is a legroszszabbul állunk. Kutatók szerint évente több mint kétezren halnak meg nálunk passzív dohányzás miatt. A lakosság többsége támogatja a dohánytilalmat.
Létrehozva: 2008. május 6., 11:49
nyomtat küld

Magyarországon évente legalább 2300 ember a passzív dohányzás miatt veszti életét, közülük mintegy 1100 sohasem dohányzott - legalábbis ezt állítják számítások alapján kutatók. A visegrádi országok közül Magyarországon dohányoznak a legtöbben, a lakosság 36 százaléka tartozik ide. Különösen az alacsony iskolai végzettségűek lesznek könnyen a nikotin rabjai, míg a felsőfokú végzettségűek esetében már jóval kisebb az arány. Úgy tűnik, a legnagyobb gond a leszokással van: Lengyelországban és Csehországban ugyanis korábban ugyanannyian dohányoztak, mint nálunk, ám ott jóval többen tették le a cigarettát - derül ki a Tárki és az Image Factory most készült felméréséből. A magyarok ráadásul nemcsak a dohányosok számában, hanem a dohányzás intenzitásában is vezetnek a visegrádi országok lakosai körében. Magyarországon a legtöbb a rendszeres dohányos, de az erős dohányosok terén is vezetünk, a cigarettázók 29 százaléka több mint egy doboz cigarettát szív el egy nap, azaz minden tizedik magyar állampolgár erős dohányosnak számít. Talán éppen ezért az emberek többsége szigorítana a dohányzási szabályokon, igaz, már lényegesen kevesebben bíznak abban, hogy a tiltás eredményes lehet.

A négy visegrádi ország közül Lengyelországban és Szlovákiában jóval többen vannak a dohányosok elleni szigorúbb intézkedés hívei, mint Magyarországon vagy Csehországban. A legnagyobb támogatottsága a tömegközlekedésen való dohányzástilalomnak van, míg legkevésbé az utcákon, a köztereken korlátoznák a dohányosokat. Az éttermekben sokkal többen pártolják a füstmentességet, különösen a magyarok: öt megkérdezettből négy ezt betiltaná, míg a kávézókban, a bárokban engedékenyebbek lennének az emberek. Ugyanakkor minden harmadik magyar, valamint tízből négy lengyel és szlovák megtiltaná a dohányzást az utcán és a közterületeken, azaz száműzné a dohányzókat saját otthonukba. A közlekedési eszközökön a magyarok 86 százaléka tiltaná meg a dohányzást. Ugyanakkor nálunk már sokkal kevesebben tiltanák be a dohányzást a munkahelyen, a buszpályaudvaron, a vasútállomáson és a repülőtereken, hiszen itt is mi magyarok támogatjuk messze legkevésbé a tiltást.

Ugyanakkor mi vagyunk a legpesszimistábbak abban, hogy a szigorúbb tiltás majd segít a leszoktatásban is. A válaszadók sokkal valószínűbbnek tartják, hogy a tiltás csak az alkalmi dohányosok kedvét veszi el. A megkérdezettek körülbelül háromnegyede úgy látja: a tilalom bevezetése után a dohányosok majd az utcára "menekülnek", és az éttermek, bárok előtt fognak füstölni. Ugyanakkor minden harmadik magyar szerint egy-két éven belül nem lehet majd rágyújtani a vendéglátó-ipari helyiségekben Magyarországon.

(nol.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések