ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Vágyálom a makulátlanságról

Épp ideje volt, hogy az Alkotmánybíróság megálljt parancsoljon: a pártpénzek körüli visszásságok tömkelegét az ország lassan már kezdte elkerülhetetlen sorscsapásnak tekinteni.
Létrehozva: 2008. május 8., 07:15
nyomtat küld

Végre hivatalosan is kimondták: a jogszabály rossz, mert a pártok gazdálkodásának gyakorlatilag alig szab korlátokat, így aztán törvényesen - de teljesen erkölcstelenül - közpénzből származó forintmilliárdokat lehet úgy kezelni, hogy mind a számvevőszék, mind az ügyészség kifogásai hatástalanul pattannak le az elkövetőkről. A legsúlyosabb kifogásokat az Alkotmánybíróság a pártalapítványokkal kapcsolatban fogalmazta meg. Civil alapítványok kurátorai ellen akár bűnvádi eljárás is indulhat olyan praktikák űzéséért, amelyek a politikai alakulatok környezetében működő szervezeteknél a jelek szerint gyakorlattá váltak. Vagyis az adófizetőktől származó pártalapítványi pénzt nem a pályázaton megfogalmazott célra fordították, hanem tekintélyes összegek gond nélkül a párthoz vándorolhattak, ahol ellenőrizhetetlenül költhették el.

A pártok gazdálkodásáról szóló törvény hibáira van magyarázat: a jogszabály a rendszerváltási eufória idején született, amikor még fel sem vetődött, hogy a népakaratot megtestesítő parlamenti alakulatokat holmi prózai ellenőrzésekkel zargassák. Időközben viszont kiderült, hogy "pénzügyi szabadságukkal" a pártok gyakran visszaélnek, több botrányos ügy is napvilágra került, a törvény létezése azonban akadályt emelt a változások előtt. A pártalapítványi ügyön túlmutató - ám lényegében ugyanolyan jellegű - visszaélések történtek például a választási kampányok idején, amikor milliárdok röpködtek ellenőrizetlenül. Az csak ráadás, hogy még az óriásplakátok, a tévéhirdetések és az időszaki kampánykiadványok finanszírozási forrásaira sem volt rálátása az Állami Számvevőszéknek.

Szívből reméljük, hogy az alkotmánybírósági kifogásokat ezúttal nem próbálják meg a szőnyeg alá söpörni. De már kialakult a "stratégia" a pénzügyi visszásságok miatti elégedetlenség kivédésére: ötpárti egyeztetéseket tartottak a kampányköltekezések megfékezéséről, döntés nem született, a jelek szerint minden változatlan marad a jövendőbeli választásokon. Az érintettek abban bíznak, hogy a közvélemény is megfeledkezik az ígéretekről.

Pedig épp a közvéleménynek jut döntő szerep abban, hogy a mulasztásos alkotmánysértés ne folytatódjék időtlen időkig. A politikai elitnek pedig - ha a lakosságtól pénzügyi makulátlanságot vár el - elemi érdeke, hogy átláthatóvá tett gazdálkodásával maga mutasson jó példát.

(Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések