ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Tisztelet a kivitelnek

Válság? Milyen válság? Nyugalom, gazdasági válság még nincs - legalábbis technikai értelemben -, csak lassú leépülés. Utóbbi azonban lehet rosszabb is, mint az előbbi. Akkor, ha több évig is eltart. Márpedig ez reális veszély.
Létrehozva: 2008. május 8., 08:27 | Utoljára frissítve: 2008. május 8., 08:32
nyomtat küld

Vállalataink minimális szinten költenek fejlesztésekre, folyamatosan csökken a családok fogyasztása, a jól képzett munkaerő pedig - nyugati irányban - elhagyja az országot. Tízezrek - köztük orvosok, mérnökök, pedagógusok és közgazdászok, továbbá a legjobban képzett szakmunkások - választanak új otthont, új egzisztenciát. A helyzet olyan, mint 1947-ben és 1956-ban. Az ország legjobban képzett, nyelveket beszélő munkaereje menekül - kényszerből. Egykor politikai indokok miatt "lécelt le" az értelmiség, ma a fókuszban gazdasági bajok állnak.

Eközben távozik a tőke is. Kissé morbid a képlet. Egy alapvetően tőkeszegény országból a hazai vállalati tőke keres új terepet, a külföldi tőke számára pedig nem vagyunk mostanság túl vonzók, még ha az erről szóló statisztikák másként is beszélnek. Erre van mód, hiszen felettébb nagyvonalúak az állami kimutatások. Például a korábban itt letelepedő multik új üzemcsarnokát is frissen érkezett tőkének számolják el a hatóságok! Esetükben a gondot az jelenti, hogy viszik haza a nyereséget, vagyis az itt megtermelt profitot nem fektetik be. Pedig nagy szükség volna a tőkére, hiszen az ország soha nem látott mértékben adósodott el az utóbbi években: az államadósság immár kilencvenmilliárd dollárra rúg. Amikor Németh Miklós a nyolcvanas évek legvégén közkincsé tette az erről szóló - korábban bizalmas - információt, akkor még csak húszmilliárd dollárt tett ki ez a tétel. Hogy változnak az idők! De az adósságspirál komolyan fenyeget. A hatályban lévő konvergenciaprogram ugyanis nem tudta megfékezni a további eladósodást, amelynek éves kamatterhéről csak annyit: az bőven lefedi hazánk éves államháztartási hiányát. Kész szerencse, hogy tagjai vagyunk az EU-nak és a NATO-nak: nyugati integráció nélkül már rég beköszöntött volna egy latin-amerikai jellegű államcsőd. Ez az egyik olvasata a jelenlegi súlyos helyzetnek.

A másik olvasat szerint hazánk gazdasági kibocsátása már hatvan százaléka a fejlett nyugati országok átlagának, s a tízmilliós lélekszámú Magyarországon tizenegymilliónyian (!) mobiltelefonálnak, illetőleg négymillió személyautót tudnak útjaink "felmutatni". A lakossági betét- és hitelállomány pedig fej-fej mellett halad: nyolc-nyolcezer milliárd forint a nép megtakarítása és eladósodása. A jegybanknak pedig bőségesen van tartaléka, devizában. Legfőbb piacunk az EU fejlettebbik része, azon belül is a németek, az olaszok, a franciák és az osztrákok. Milyen bámulatos az, hogy a nemzetközi piacokat - legalább ezen a téren ismerjük el a kormányfő érdemeit - sokáig lehetett etetni a reformblablával. Ám ha a nemzetközi pénzügyek terén újabb feszültségek lépnek fel, vége szakadhat a megtévesztő nyugalomnak, és olyan folyamatok indulhatnak be, amelyeket aligha tud majd kordában tartani a jegybank és a kormány.

A súlyos mai magyar gazdasági helyzetnek tehát több verziója is van, de jóval keményebb diónak ígérkezik a diagnózis utáni terápia. Az alapkérdés: mit is kéne tenni azért, hogy a gazdaság tartósan előrelendüljön, illetőleg mi, átlagos halandók is jól érezzük magunkat, javuljon a közérzetünk. Azt kellene tisztázni, hogy mi is az ország gazdasági célkitűzése. Reálkonvergencia vagy pénzügyi konvergencia? Magyarul: előbb felzárkózik-e az ország a fejlett nyugati államokhoz, vagy pedig különböző pénzügyi szigorítások révén bevezetjük az eurót. Nincs arra sem válasz, hogy miért várat magára a gazdasági szerkezetátalakítás, a hatalmas regionális különbségek felszámolása. Munkaerőpiacunk szerkezete ugyancsak elavult és fejletlen, nem is csoda, hogy állami - mesterséges - munkahelyteremtés nélkül nyolcszázalékos a munkanélküliségi ráta.

Néhány szó a vállalati szegmensünkről. Ismert tény, hogy a multik itteni cégei külföldre szállítanak, de kevésbé került ez idáig a középpontba a kis és közepes társaságoknak a teljesítménye: egyharmaduk már képes arra, hogy exportáljon. Ilyen körülmények között! A hazai tulajdonban lévő cégek ugyanis rájöttek arra, hogy a belső piac nem fizetőképes, így marad a külföld. Aki pedig külföldre szállít, az valószínűleg minőségi terméket állít elő.

Nos, előttük emelem meg a kalapom.

(Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések