ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Húsz százalékkal csökkenti CO2-kibocsátását a Mátrai Erőmű

A Mátrai Erőmű az Európai Unió által meghatározott határidő előtt, 2020 helyett már 2009-ig 20 százalékkal csökkenti széndioxid kibocsátását.
Létrehozva: 2008. május 8., 13:01 | Utoljára frissítve: 2008. május 8., 13:13
nyomtat küld

A 2020-as évek végére egy új technológia alkalmazásával a 2003-as bázishoz képest 90 százalékkal csökkenhet az erőmű kibocsátása - tette hozzá Valaska József. Az uniós irányelv tervezete szerint az 1990-es bázishoz képest 2020-ra az EU-ban 20 százalékkal kell csökkenteni a klímaváltozásért felelős szén-dioxid kibocsátást. Az erőművek esetében ugyanakkor a 2003-as év kibocsátási értékét határoznák meg bázisként.

A környezetvédelmi tárca korábbi közlése szerint Magyarországon 18 százalékkal kell csökkenteni az üvegházhatást okozó gázkibocsátást 2020-ig a bázisidőszakhoz képest. Ezt a célt úgy kell teljesíteni, hogy az ország legkevésbé klímabarát ipari létesítményeinek - köztük a Mátrai Erőműnek - összesen 21 százalékkal kell csökkenteniük kibocsátásukat. Az ipari széndioxid-kibocsátás Magyarországon mintegy 30 millió tonna volt 2005-ben, az erőművekre ebből 12 millió tonna jutott. A 6,2 millió tonna szén-dioxidot kibocsátó Mátrai Erőmű a teljes magyar ipari kibocsátás 20 százalékáért, a villamosenergia-ipar emissziójának pedig több mint 50 százalékáért felelős. Valaska József hangsúlyozta: a Mátrai Erőmű erőfeszítései nélkül Magyarország nem teljesítheti az uniós irányelvet.

Az idén óránként mintegy 500 gigawatt elektromos energia előállítását tervezik biomassza, azaz energianövények, illetve egyéb célra nem hasznosítható hulladék eltüzelése útján, ami a teljes hazai zöldáram-termelés 50 százaléka. Terveik szerint 2009-re már az erőmű által felhasznált tüzelőanyag 10 százalékát teszi majd ki a biomassza. Ez azért fontos, mert a megújuló energiahordozókkal végzett áramtermeléskor keletkező szén-dioxid nem számít bele a tagállamok számára meghatározott széndioxid-kvótába - magyarázta a szakember.

Így a 2003-as évi 7,5 millió tonnáról 2009-re 5,8 millió tonnára csökken a széndioxid-kibocsátásuk, ezzel nem csupán határidő előtt, hanem az előírt 20 százalékkal szemben 22 százalékkal mérséklik az emissziós értéket. Valaska József felhívta a figyelmet, hogy a társaság többségi tulajdonosa, a német RWE már 2006-ban eldöntötte, hogy a 2020-as évekre új technológiával látja el az áramtermelő blokkokat. Ennek során a szén-dioxidot ezer méter mélyre, olyan földrétegekbe pumpálják, ahol akár 3 millió évig is tárolható. A geológiai kutatások azt mutatják, hogy a Mátraalján megvannak e technológia alkalmazásának feltételei - mondta Valaska József.

(greenfo.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések