ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Sorsdöntő választás előtt Szerbia: Európa vagy Oroszország?

2007 januárjától számítva vasárnap immár negyedszer járulnak az urnákhoz a szerb választópolgárok, ahol újra sorsdöntő kérdés előtt állnak. A radikálisok győzelme esetén Oroszország, míg a demokrata erők sikere az Európai Unió (EU) felé nyitná meg az országot. Elképzelhető, hogy a szoros végeredmény miatt újabb választást kell tartani, de ezt a lehetőséget az összes politikai erő elkerülné. A magyar pártok hosszú idő után újra egységesen indulnak, és legalább 5-7 helyre számítanak az új belgrádi parlamentben.
Létrehozva: 2008. május 10., 12:19 | Utoljára frissítve: 2008. május 10., 12:21
nyomtat küld

2008. február 17-én Koszovó egyoldalúan kikiáltotta függetlenséget, amellyel a szerb belügyekben egyfajta dominóhatás indult el. A Nyugat-barát kormány március elején szétesett, és március 13-án Borisz Tadics feloszlatta a parlamentet, új választást írt ki május 11-re. A kormány felbomlását Vojiszlav Kostunica szerb miniszterelnök, a Szerbiai Demokrata Párt (DSS-NS) vezetőjének kilépése okozta, mivel a politikus véleménye szerint Szerbiának Koszovóval együtt kell az EU-ba belépnie, míg a Tadics vezette Demokrata Párt (DS) szerint az EU-n belül is vissza lehet szerezni Koszovót, és az ország számára elsőrendű fontosságú az uniós tagság.

A korábbi sorsdöntő választások

Szerbiában legutóbb 2007 januárjában tartottak parlamenti választást, ahol a Szerb Radikális Párt (SRS) győzött, azonban a parlamenti többséget nem tudta megszerezni. Kormányt alakítani a Tadics-Kostunica kettős köré tömörülő erők tudtak, és a 250 fős parlamentben 192 hellyel rendelkeztek. A magyar pártok a választáson külön indultak, ennek eredményeként a Vajdasági Magyarok Szövetsége (VMSZ) csupán 52 ezer szavazatot kapott, ami 3 helyet jelentett Belgrádban. 2008 januárjában elnökválasztást tartottak déli szomszédunknál, akkor 2004 után ismét a Nyugat-barát Tadics kerekedett felül Tomiszlav Nikolicson, a radikálisok vezetőjén. Tadics a második fordulóban 51,19, míg Nikolics 48,81 százalékot szerzett. A délvidéki magyarság egyetlen jelölttel szállt be a küzdelembe, és Pásztor István több mint 93 ezer szavazata kiváló eredménynek számított.

Kelet vagy Nyugat?

Vasárnap előrejelzések szerint rendkívül szoros eredményekre lehet számítani. Valószínűleg öt párt fog a parlamentbe bejutni, ezenkívül az országban élő kisebbségek fognak mandátumhoz jutni. Az első hely az SRS és a DS között fog eldőlni, a két tömörülés közti különbség a hibahatáron belül van, így megjósolhatatlan a győztes kiléte. Az SRS kormányra kerülése esetén Szerbiát Oroszországhoz kötné, míg a DS folytatná az integrációs folyamatot.

A legfőbb kérdés, hogy milyen koalíció fog létrejönni. Az biztosnak tűnik, hogy a Kostunica vezette párt nem fog a demokratákkal koalícióra lépni, ami azt jelentheti, hogy a radikálisokkal együtt körülbelül 120 helyük lesz a parlamentben. A két kisebb politikai erő, a Szerb Szocialista Párt (SPS) és a Liberális Demokrata Párt (LDP) egyaránt 6-7 százalékra számíthat. Közülük eddig csupán a liberálisok álltak a Tadics vezette demokraták mellé, míg a szocialisták kivárnak. Jól látható tehát, hogy könnyen teljes patthelyzet alakulhat ki, így elképzelhető, hogy pár hónap múlva újra voksolni kell déli szomszédunknál.

Pásztor István vezetné Szabadkát

A magyarok számára kettős tétje van a hétvégi voksolásnak: az országos mellett Vajdaságban tartományi választást is rendeznek. A korábbi sikertelen szereplesék után fogalmazódott meg az egységes indulás, ami szerencsére már idén januárban megvalósult. A Magyar Koalíció bízik benne, hogy sikerül növelni a januárban megszerzett 93 ezer szavazatot, és Pásztor Istvánnak elnyernie Szabadka polgármesteri székét. A felmérések egyelőre igazolják a várakozásokat, mivel a kisebbségi szerveződések 100-130 ezer szavazatra számíthatnak, ami 5-7 helyet jelenthet az új belgrádi törvényhozásban. A várható patthelyzet miatt a Magyar Koalíció így királycsináló helyzetbe kerülhet.

(mno.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések