ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Tildy Zoltán emléke

A zselici dombok közt megbújva — Szennában — áll egy kazettás mennyezetű, 18. századi népi barokk stílusú református templom, ahol 1919-ben egy később nevessé váló segédlelkész teljesített szolgálatot. Úgy hívták: Tildy Zoltán. Az a politikus, akinek tiszteletére a napokban Budapesten emléktáblát avattak, és akiről az Encyclopædia Britannica szócikke azt írja: "non-Communist statesman", azaz nem kommunista államférfi.
Létrehozva: 2008. május 14., 07:16
nyomtat küld

Mert 1945 után kettészakadt a világ és Magyarország. Azokra, akik a kegyetlen utópiákban hittek és azokra, akik a demokrácia szellemében, keresztény-keresztyén értékelvek mentén képzelték el a jövőt. Tildy Zoltán az utóbbiak közé tartozott, de tudjuk, az előbbiek "győztek". Az észak-magyarországi kálvinista, kisnemesi családból származó Tildy lelkészi szolgálata idején — Szennában, Orciban, Tahitótfalun, Szeghalmon — szembesült a magyar falu valódi életével, annak minden ódiumával, áldásával és átkával. A két háború közt már világossá vált előtte: a Nagyatádi Szabó István által kijelölt kisgazda úttal tud azonosulni. A háborúba való belépést ellenezte, így vált az antifasiszta kezdeményezések élharcosává és a Szálasi által körözöttek egyikévé. Menedéket ekkor a fővárosi Skót Misszió Vörösmarty utcai házában talált.

Az 1945-ös abszolút kisgazda győzelem után párttársait mérsékletre intette a szovjet veszély miatt. A kommunisták éppen emiatt hagyták meg köztársasági elnöknek, 1948 nyaráig, amikorra már eszmetársaival (Nagy Ferenccel, Kovács Bélával, Varga Bélával), így vagy úgy, de leszámoltak. Politikustársainak sem jutott jobb sors, de a nyolc évig tartó igen szigorú házi őrizet szinte a halállal volt egyenlő. Amikor 1956 májusában szabadult, kissé kiábrándult, ám a forradalomban még részt vett államminiszterként.

Horváth János egykori kisgazda politikus joggal fenntartja a mai napig: Tildynek kulcsszerepe volt az októberi napokban. Olyannyira, hogy ő lett az, akivel a Kreml által Budapestre delegált Mikojan beszélgetni akart. A Bajza utcai szovjet követség előtt Tildy kifejtette: a Szovjetunió nem követhet el egy újabb hibát, és nem szabhat határt a magyar szabadságtörekvéseknek. Büntetését azonban ismét megkapta: a Nagy Imre-per negyedrendű vádlottjaként hat év börtönre ítélték. Egyetlen lánya Amerikába menekült, vejét, Csornoky Viktort, koncepciózus ítélettel még 1948-ban kivégezték. A történet úgy kerek, ha megjegyezzük: a Csornokyra ráállított besúgók közül az egyik irodalomtörténész akadémikusként, a másik pedig a kereskedelmi kamara nyugalmazott elnökeként jómódban tölti nyugdíjas éveit... Csaknem hetvenesztendősen Tildy egészsége összeomlott, ezért börtönbüntetését elengedték. 1961-ben hányatott életút, politikai elveinek be nem teljesülése után, a köztársasági eszme töretlen híveként, a magyar agrárium támogatójaként távozott az élők sorából. Nem mellesleg, a fordulat évében, 1948-ban nem kis összeggel támogatta a szennai templom restaurációját. Mert az igaz emberek nagyvonalúak (is).

(Kovács Emőke, őtMagyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések