ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Az EP "csomagban" döntene az uniós csúcsposztokról

Az Európai Parlament szerint a 2009-es európai választások után kellene dönteni arról, hogy ki legyen a Tanács, a Bizottság és az EP új elnöke, valamint az EU új "külügyminisztere". A Bizottság nem hivatalosan állítólag támogatja az elképzelést.
Létrehozva: 2008. május 20., 15:24
nyomtat küld

Az Európai Parlament arra szeretné kérni a tagállamokat: menjenek bele abba, hogy az Európai Tanács új elnökét, valamint az új uniós kül- és biztonságpolitikai főképviselőt(mindkét posztot a Lisszaboni Szerződés hozza létre) csak a 2009-es európai parlamenti választás után nevezzék ki. Az EP mindamellett azért lobbizik, hogy a csúcsposztokról "csomagban" döntsenek, mégpedig az Európai Bizottság új elnökének, valamint az EP új vezetőjének személyével együtt. (Az új összetételű Bizottság egyébként 2009. november 1-jén kezdi meg működését.)

A jelenlegi forgatókönyv szerint a Lisszaboni Szerződés - a tagállami ratifikációs eljárásokat követően - 2009. január 1-jén lépne életbe. Ebben az esetben azonban a Tanács új elnökét és az EU-külügyminisztert legkésőbb ez év végén ki kellene nevezni. Többen ugyanakkor attól tartanak, hogy egy efféle szcenárió esetén igencsak nehézkes lenne politikailag kiegyensúlyozott döntést hozni a 2008 végén és a 2009 őszén esedékes kinevezéseknél - mégpedig a 2009 júniusára tervezett európai választások eredményének megismerése előtt.

A brüsszeli székhelyű Agence Europe értesülései szerint Jean-Luc Dehaene (belga, néppárti) EP-képviselő titokban egy olyan jelentést készít elő, amely az új reformszerződés intézményi hatásait taglalná (a tervezetet június végén vitatja meg az EP alkotmányügyi bizottsága), és a főbb frakciók már most amellett érvelnek, hogy a négy csúcsposztról csak az európai választások után döntsenek.

A szakbizottság elnöke, Jo Leinen (német, szocialista) a Le Soir szerint azt mondta: az EP azt fogja kérni, hogy vegyék tekintetbe a polgárok szavazatait és halasszák el a kinevezéseket. Leinen szerint ezt a kérést hivatalosan a Jean-Luc Dehaene által készítendő jelentés fogja megfogalmazni, a témafelelős ugyanakkor nem kívánta kommentálni a napilap értesüléseit.

Mindeközben néppárti kollégája, a francia Alain Lamassoure erőteljesen támogatta azt az elképzelést, hogy a négy kinevezés egyidőben történjék meg. Szerinte a folyamatnak az Európai Bizottság elnökének a kinevezésével kell kezdődnie (ez szerinte a legfontosabb poszt), aminek tükröznie kell az európai szavazók választását. (A Néppárt jelöltje egyébként nagy valószínűséggel a jelenlegi elnök, José Manuel Barroso lesz a posztra.) A tagállamok - a politikai és földrajzi egyensúlyt figyelembe véve - csak ezután szavazhatnának az Európai Tanács új elnökéről, és nevezhetnék ki az új uniós külpolitikai főképviselőt.

A Zöldek társelnöke, Monica Frassoni politikai és jogi szempontból is kivitelezhetőnek nevezte a kinevezések esetleges elhalasztását. Graham Watson, a liberális képviselőcsoport feje a Le Soir-ban teljesen elképzelhetőnek nevezte azt, hogy egy ország nem ratifikálja majd időben a Lisszaboni Szerződést, vagy nem nyújtja be időre a ratifikációra bocsátott dokumentumokat, ami meggátolná, hogy a szerződés 2009. január elsején életbe lépjen. Ez az elképzelés egyébként egyre inkább teret nyer az EP-ben. Egyes képviselők szerint a 2009. január 1-től az EU soros elnökségét átvevő Csehországnak állna érdekében a ratifikáció és így a szerződés életbe lépésének elhúzása. A csehek ugyanis attól tartanak, hogy a hivatalba lépő új állandó elnök háttérbe szorítaná a cseh elnököt és a miniszterelnököt a hathónapos időszakban.

A Bizottság állítólag támogatná az ötletet, hogy mind a négy vezetőt 2009-ben nevezzék ki, de hivatalosan nem kommentálja a felvetést, mondván, meg kívánja várni a ratifikációs eljárás végét. Nem hivatalosan ugyanakkor többen úgy vélik, hogy ha az európai választások után "csomagban" döntenének a kinevezésekről, akkor annak több értelme lenne, és mindenkinek az életét jelentősen megkönnyítené.

(kitekinto.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések