ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Komposztáló a tájsebre

Új helyzet állt elő a Csepelen épülő központi szennyvíztisztító telep eddig sem éppen botránymentes történetében. Most nem a közbeszerzések körüli anomáliákról van szó, hanem az iszaphasznosításról. Eddig előbb csak szakemberek sora kérdőjelezte meg a telepen keletkező szennyvíziszap kezelésének tervezett módját, most a pestszentlőrinci lakosság is kinyilvánította egy közvélemény-kutatáson, hogy nem kér a komposztálóüzemből, a kerület vezetői szeretnék elérni a fővárossal kötött szerződés újratárgyalását. Kérdés, hogy az eddigi tervekkel szemben, milyen iszaphasznosítás lenne a legcélszerűbb.
Létrehozva: 2008. május 23., 09:06
nyomtat küld

A Budapest szennyvizének 2009 után csaknem a felét megtisztítani hivatott központi szennyvíztisztító melléktermékeként évente hivatalosan hetvenezer, más források szerint 116 800 tonna előkezelt szennyvíziszap keletkezik. A tervek szerint ezt az iszapot Csepelről húsztonnás zárt teherautókon, közúton, lakott területeken keresztül szállítanák a 25 kilométerre fekvő Cséry-telepre. Ez becslések szerint évente mintegy 5840 fuvar lenne, naponta tizenhat oda, ugyanannyit vissza. Mivel azonban úgy tervezik, hogy a komposztálóüzemben tizenöt-húsz százalékban faaprítékot kevernek a szennyvíziszaphoz, ezt a "struktúraanyagot" is teherautón kell odaszállítani, valamint - ha nem helyben rakják le - az így keletkező komposztot is közúton kell kiszállítani a városból végső rendeltetési helyére. Mindez együttvéve napi félszáz kamionfordulóval egyenlő, s ennek gondolata érthetően nem lelkesíti a csendes kertvárosi élethez szokott XVIII. kerület lakosságát.

Mit lehet kezdeni az így előállított anyaggal? A hivatalos tájékoztatás szerint mezőgazdaságban talajjavításra, rekultivációra, tájsebek gyógyítására alkalmas, és a "termikus hasznosításra is van érdeklődés". Valójában a szennyvíziszap - nehézfém- és gyógyszermaradvány-tartalma miatt - általában mezőgazdasági hasznosításra nem alkalmas. Az ÁNTSZ kizárólag energiaültetvényekhez engedélyezi felhasználását trágyaként. A tonnánként 35-38 ezer forintba kerülő termikus hasznosítás (azaz az elégetése) súlyos légszennyezéssel jár - hacsak nem építenek az égetőmű mellé több milliárdért füstgáztisztítót.

Aligha kérdéses tehát, hogy az a terv, amely szerint a keletkező szennyvíziszapot közúton hordanák egy kertvárosi tájseben épült üzembe - és onnan szintén közúton vinnék tovább -, alapvetően környezetszennyező megoldás, jóllehet az illetékes hatóságok rányomták pecsétjüket. Kérdés, hogy miért esett a főváros választása éppen a Cséry-telepre, erre a rekultivációra váró, elhagyott, fővárosi tulajdonú egykori szemétlerakóra? A hivatalos magyarázat szerint a komposztálóüzemet azért nem lehet helyben, az épülő szennyvíztelep telkén felépíteni, mert a környezetvédelmi előírások szerint háromszáz méteres védősávnak kell lennie körülötte (a tisztító körül semekkorának), és bármennyire igyekeztek is a mérnökök, a rendelkezésre álló területre nem sikerült a komposztálót beszerkeszteniük. Annyi logika mindenesetre van a dologban, hogy a főváros évtizedek óta adós a Cséry-telep rekultiválásával, amire a komposztáló kézenfekvő lehetőséget adna. Állítólag a telepen termelődő komposzttal négy-öt év alatt be lehetne fedni a régi szeméthegyeket, pihenőparkot létesítve ott. Kérdés, hogy milyen pihenőpark az, amelynek közepén komposztálógyár működik, jelentős kamionforgalommal súlyosbítva a helyzetet.

De nézzük a történetet más oldalról! A XVIII. kerület és a főváros 2003-ban szerződés kötöttek. A kerület azt a feltételt szabta a komposztálóüzem engedélyezéséért cserébe, hogy a főváros kiépíti a kerület hiányzó csatornahálózatát (2003-ban a csatornázottság itt mindössze hatvanszázalékos volt), több útszakaszt rendbe tesz, és megvásárol egy önkormányzati telket. A telekvásárláson kívül a többi vállalást a főváros mind ez idáig nem teljesítette - igaz, a szerződés, előrelátóan, nem határozott meg határidőket. Kérdésünkre a Főpolgármesteri Hivatal sajtóosztálya elismerte, hogy a szóban forgó beruházások késésben vannak, de - mint írták - a 2008-2009-es tervekben már szerepelnek. Bár a főváros szerint a kerület között és közte létrejött szerződés felbontása "nem aktuális", újratárgyalása lehetséges. Vagyis a komposztáló Cséry-telepen való felépítését még mindig tényként kezelik a Főpolgármesteri Hivatalban, holott a kerület - mint ahogy Mester László polgármestertől megtudtuk - a lakosság akarata szerint már szívesen kifarolna az egészből. A gond csak az, hogy a szerződés esetleges egyoldalú felmondása miatt kártérítést követelhet a főváros, így aztán a kerület is inkább a megegyezésben érdekelt.

Nehéz megjósolni, hogy a főváros és a kerület szerződésének újratárgyalása milyen eredményt hozhat. Alighanem úgy juthatnának dűlőre, ha kölcsönös egyezség alapján bontanák fel a szerződést, és a komposztáló nem a Cséry-telepen épülne fel. Ennek előfeltétele azonban az, hogy a szennyvíziszap-hasznosításra megoldást találjanak. A főváros egy tendertől reméli a hosszú távon működőképes alternatíva megtalálását, csakhogy ehhez, az EU-finanszírozás miatt, még az idén meg kellene kötni a szerződést a győztes iszaphasznosítóval. Jelenleg azonban rejtély, hogy a pályázók milyen javaslatokkal állnak majd elő.
Az ügyben megkerestük a szennyvíziszap-hasznosítás egyik szakértőjét, Ligetvári Ferenc egyetemi tanárt, volt környezetvédelmi minisztert. Ő a tervezettől alapvetően eltérő megoldást tartana ésszerűnek és gazdaságosnak. Mint mondta, a háromfokozatú (mechanikai, biológiai, kémiai) tisztítást nyújtó szennyvíztelep üzemeltetésekor jelentős többletköltséggel jár a harmadik fokozat. Szerinte fölösleges nagy energiával olyan mértékben megtisztítani a szennyvizet, hogy a Dunába lehessen ereszteni. Az úgynevezett harmadik fokozatot rá lehetne bízni a talajra, s ez még hasznot is hozna. Ugyanis ha nem vonjuk ki a foszfort, a nitrogént és a káliumot, kitűnő folyékony trágyát kapunk, amelyet csővezetéken alkalmas energiaültetvényhez kell vezetni, és ott talajjavításra használható fel. Ha például egy etanol előállítására szolgáló kukoricaültetvényt tisztított szennyvízzel öntözünk, hektáronként tíz-tizenkét tonnás termésben bízhatunk, míg öntözetlenül esetleg csak kéttonnásban. Az energiafűz és energianyár hat métert nő évente, mégpedig nagy termésbiztonsággal. A vízhiányos Duna-Tisza köze vízháztartása szempontjából is jól jönne az oldott tápanyagokban gazdag, nagy mennyiségű víz.

Hogyha valamiért mégis ragaszkodnánk a költséges harmadik fokozathoz, és csak a víztelenített szennyvíziszapot akarjuk használni, a legcélszerűbb uszályokon leúsztatni, majd Duna-vízzel újrahígítva kiöntözni az iszapot, esetleg nagy átmérőjű dréncsövekkel elszivárogtatni a Duna-Tisza közén erre a célra kialakított energiaültetvényen. Figyelembe véve a jelenleg érvényes megoldás költségességét, ez igen jelentős csatornadíj-megtakarítást is hozna a lakosságnak, nem beszélve a környezeti előnyökről. Ráadásul a Dunába kerülő, három fokozatban tisztított szennyvízből nincsenek kivonva a hormonok, a gyógyszermaradványok és antropogén anyagok. Ha viszont nem a Dunába eresztenénk a tisztított szennyvizet, akkor az említett anyagok károsító hatásával sem kellene számolnunk.

- Izraelben, Haifában és Tel-Avivban úgy hasznosítják a szennyvizet, hogy víztározókban összegyűjtik. Körülöttük csápos kutak vannak. Ezekkel a talaj által megszűrt vizet kiszívják, majd csővezetéken a Negev-sivatagba vezetik, ahol olajfa- és narancsligeteket öntöznek vele. Mi pedig ésszerűtlen, gazdaságtalan és környezetszennyező megoldáshoz ragaszkodunk - mondta Ligetvári Ferenc, aki nagyon reméli, hogy a lakossági tiltakozás végül mégis a tervek újragondolására készteti a döntéshozókat.

(Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések