ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Megtérülő világjobbítás

Költség és haszon. Mit tenne a világért a következő négy évben, ha lenne 75 milliárd dollárja? Ezt a kérdést tette fel 55 híres közgazdásznak (köztük öt Nobel-díjasnak) Bjorn Lomborg, a Copenhagen Consensus Center (CCC) kutatóintézet alapítója.
Létrehozva: 2008. június 2., 10:37 | Utoljára frissítve: 2008. június 2., 10:38
nyomtat küld

A Copenhagen Business School keretei között működő intézmény a világ legégetőbb problémáira keresi a válaszokat. Pénteken tették közzé többéves kutatómunkájuk eredményét, amellyel bolygónk és az emberiség állapotán a legtöbbet segítő, leginkább megtérülő, legköltséghatékonyabb beruházásokat próbálták beazonosítani.

A könnyebbség kedvéért kiválasztották a tíz legnagyobbnak tartott globális kihívást, s az ezekre adható válaszokat vizsgálták, majd az egyes szakterületeken létrejött eredményeket egy nyolctagú szakértői csapat hasonlította össze.
Lomborg alapgondolata nagyon egyszerű. Lapunk tudomása szerint mégsem foglalkoznak vele mások: mivel a források nagyon korlátozottak, a világjobbító célzatú tevékenységeket sorrendbe kell állítani annak megfelelően, hogy melyekkel lehet egységnyi ráfordítással a legnagyobb kedvező hatást elérni. Ennek a hagyományos költség-haszon elemzésen alapuló kritériumnak az alapján a világon a legjobb befektetés a rosszul táplált 0-2 évesek vitaminkészítményekkel való ellátása lenne. Jelenleg 140 millió kisgyermek számít alultápláltnak, az ő ellátásuk A-vitamin-kapszulákkal és cinket tartalmazó étrendkiegészítőkkel évente mindössze 60 millió dollárba kerülne, ám egymilliárd dollárra tehető hasznot hozna a betegségek megelőzése révén, ez 1400 százalékos hozamot jelent. Douglass C. North, a CCC szakértői testületének egyik tagja (maga is Nobel-díjas) a magas megtérülési ráta mellett azzal is indokolta ennek az ötletnek a felkarolását, hogy segítségével közvetlenül lehet csekély befektetéssel sokat tenni sokak javára.

A második helyre a legjobb befektetések között a világkereskedelmi liberalizációs tárgyalások eredményes befejezése került. Ha sikerülne tető alá hozni egy átfogó kereskedelemkönnyítő megállapodást a dohai forduló néven futó tárgyalássorozaton, akkor annak évente több mint 3000 milliárd dollárnyi hozadéka lenne a világ egésze számára, s ebből 2500 milliárdos jólétnövelő hatást a fejlődő országok könyvelhetnének el. Noha a WTO-egyezség csak közvetve hatna, óriási lenne a hozadéka viszonylag csekély alkalmazkodási költségek mellett.

A harmadik helyre a közgazdászcsapat az étkezési só általános jódozását és az alapvető élelmiszerek vassal történő dúsítását "hozta be". Jelenleg kétmilliárd ember szenved vashiányban, több mint felük Dél-Ázsiában. A só jódozását pedig az indokolja, hogy azzal a golyva ellen lehet védettséget szerezni, amely a világon sokfelé népbetegség. Ezzel a két intézkedéssel több mint 900 százalékos hozamot lehetne elérni a CCC szerint.
Nincsenek ilyen jó véleménynyel azonban a szakértői testület tagjai sok olyan nagy nemzetközi vállalásról, amelybe pedig dollármilliárdokat öl az emberiség. A terrorizmus leküzdésére fordított pénzek alig hoztak eredményt. A globális felmelegedésből származó károk enyhítését célzó kutatás-fejlesztési ráfordítások emelése pedig, amely sok országban a társadalmi diskurzus egyik kiemelt témája mostanság, a CCC szakértői szerint a részletesen megvizsgált harminc világjobbító javaslat között csak a 29. helyre került.

(Világgazdaság)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések