ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Szemétszigetek a Csendes-óceánon

Az utóbbi években a Csendes-óceán gyakorlatilag szemétlerakóvá vált - jelenleg annyi műanyag szemét lebeg rajta, mint az Egyesült Államok szárazföldi területeinek duplája - állítják a tudósok.
Létrehozva: 2008. június 2., 10:50
nyomtat küld

Az óceánon az áramlatok miatt két fő "szemétzóna" alakult ki; az egyik Japántól keletre (un. Keleti szemétfolt), a másik Hawaiihoz közel (un. Nyugati szemétfolt). A szemétfoltokat csak nemrégiben fedezték fel; a becslések szerint 100 millió tonna műanyag hulladékról van szó.

Néhány tudós 15 éve figyeli a szemét felhalmozódását és azt állítják, hogyha a lomhán mozgó foltok bármelyike eléri a partot, az hatalmas ökológiai katasztrófához vezethet, márpedig a Nyugati folt lassan a festői szépségű Hawaii-szigetekhez közelít.

A szemét összetétele vegyes; vannak bennek gumiabroncsok, focilabdák, legókockák, halászhálók és még rengeteg minden, de a fő összetevők (90 százalékban) a műanyagok: elsősorban a nylonzacskók és az üdítős üvegek.

A szemét kb. egyötödét hajókról és olaj-fúrótornyokról dobálták ki, a többi mind a szárazföldről származik. A Hawaii melletti szemétfoltot tulajdonképpen egy volt vitorlázó fedezte fel, amikor le akarta rövidíteni az utat egy yachtversenyre igyekezve. Korábban azért nem szúrta ki senki a hatalmas szemétszigetet, mert az áramlatok miatt ezeket a vizeket elkerülik a hajósok. Napokon keresztül hajózott a szemétlevesben, mire sikerült "tiszta vízre" jutnia.

A korábbi évszázadok szeméttermése, ami az óceánokban kötött ki, könnyedén lebomlott, de a műanyagok olyan tartósak, hogy fél évszázados darabokat is találtak a Nyugati szemétfoltban. Tehát az elmúlt 50 évben bármely olyan műanyag, amit bedobtak az óceánba, jó eséllyel még ott is van - állítják a tudósok.

Mivel a szemét nem tömör, nagyjából átlátszó és épp a vízfelszín alatt lebeg, ezért a műholdképeken sem látszik, csak közvetlen közelről - ezért is kell állandóan monitorozni a mozgását.

Az ENSZ környezetvédelmi programja szerint a műanyag szemét évi több, mint egymillió vízimadár, több, mint 100 000 tengeri emlős és megszámlálhatatlan hal és teknős halálát okozza. A madarak gyomrában öngyújtókat, fecskendőket, de még fogkeféket is találtak a boncolás során - élelemnek hitték őket.

Az ENSZ adatai szerint 2006-ban minden négyzetmérföldnyi óceáni területen 46 000 darab műanyag szemét lebegett. Egy átlagos amerikai 300-700 nylonzacskót használ el egy évben és lassan a nyugat-európaiak is megközelítik ezt a számot.

(zoldmagazin.com)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések