ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Esélyt az elvtársaknak

Hónapok óta másról sem szónokol az első számú úttörő, Hiller István, mint hogy végre esélyt kell adni mindenkinek a tanulásra, mert csak az oktatáson keresztül vezet az út a felemelkedéshez. Ígértek fűt-fát: kiragadják a fertőből a nehéz sorsú gyereket, segítik a kis iskolákat, felemelik a pedagógusbéreket. Sebbel-lobbal neki is láttak a derék szocialisták az új közoktatási esélyegyenlőségi törvény kidolgozásának, és látszatellenzékük hathatós támogatásával pillanatok alatt el is fogadták azt.
Létrehozva: 2008. június 5., 06:14
nyomtat küld

A jobb érzésű szakmai szervezetek persze tiltakoztak, hogy a jogszabály az esélyegyenlőség javítása helyett jogokat csorbít, és teljesen kiszolgáltatottá teszi a kistelepülési iskolákat, de segélykiáltásuk a konzervatív médián kívül egyetlen televíziónál sem érte el a közlési ingerküszöböt. A frissen elfogadott esélyegyenlőségi törvény célja az oktatási kormányzat teljhatalommal való felruházása, az önkormányzatok jogainak megnyirbálása, a falusi iskolák halálra ítélése és az egyházi intézmények önállóságának csorbítása. A jogszabály egyik csavarosan megfogalmazott passzusa ugyanis tanulói jogviszony létesítésével és osztályindítási kérelmek elbírálásával ruházza fel a Hiller vezette minisztériumhoz tartozó Oktatási Hivatalt.

A jövőben az önkormányzatok és az iskolák helyett közvetve az oktatási tárca dönti el, hogy egy adott iskola az új tanévben egyáltalán indíthat-e osztályt. Ezzel a kormány kénye-kedve szerint bezárásra ítélheti a még létező kis iskolák százait. Az Oktatási Hivatal arra is jogot kapott, hogy a bezárt intézmény diákjait más iskolában helyezze el, vagyis arra kötelezheti az iskolákat, hogy a létszám betelte ellenére még több diákot vegyenek fel. Különösen felháborító, hogy a kötelező felvétel az egyházi iskolákra is érvényes, amelyeket nem az állam tart fenn, sőt az utóbbi években a kormány módszeresen próbálja ellehetetleníteni működésüket.

Ezt igazolja az Állami Számvevőszék kedden nyilvánosságra hozott jelentése is, amely szerint az oktatási tárca 2005-ben és 2006-ban mintegy hárommilliárd forinttal rövidítette meg az egyházi iskolákat úgy, hogy jogszabálysértő módon állapította meg a nekik folyósított kiegészítő támogatás összegét. Az ÁSZ személyi felelősségre vonást követel, a tárca csak hallgat. A számvevőszék megjegyzi azt is: az egyházi iskolákban kiemelkedően jó a tanulmányi átlag, a versenyeken elért eredmények és az egyetemen továbbtanuló diákok aránya is messze meghaladja az országos átlagot.

Ennek ellenére - vagy talán éppen ezért - az oktatási miniszter kezét-lábát törve küzd az egyházi iskolák ellen, és mindent megtesz annak érdekében, hogy ellehetetlenítse őket. Itt a legújabb példa: a tatai Eötvös gimnáziumot a megye pénzügyi gondok miatt át akarta adni az egyháznak, mire a város régi elvtársai "pusztán erkölcsi megfontolásból" egyházellenes tiltakozásba kezdtek. Derék Hiller miniszter úr azonnal írásbeli garanciát adott arra, hogy kiemelt támogatást ad az iskolának, amennyiben az nem az egyház, hanem a kollégája, Tatai-Tóth András szocialista parlamenti képviselő által létrehozott alapítvány kezébe kerül. Sietett leszögezni azt is, hogy a pluszpénzt csak Tatai-Tóthéknak hajlandó odaadni, senki másnak. Így megy nálunk az esélyegyenlőség előremozdítása. Belerúgunk még egyet az egyházba, a tanárokba és az önkormányzatokba, és tovább javítunk az elvtársak esélyein.

(Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések