ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Jövőre új klímaegyezmény várható

2009. decemberében remélhetőleg megszületik a Kiotói Jegyzőkönyvet felváltó új megállapodás Dániában. A koppenhágai COP-15 klímakonferencia leendő házigazdái a globális üvegházgáz-kibocsátás 50 százalékos csökkentését tűzték ki célul.
Létrehozva: 2008. június 6., 10:20
nyomtat küld

Az utóbbi években megnőtt a klímaváltozás ügyének a jelentősége - ezt mutatja például Al Gore és az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) megosztott béke Nobel-díja.

Ma már általános a konszenzus a tekintetben, hogy bolygónk éghajlata melegedik. A mérések szerint az utóbbi 150 évben bolygónk átlaghőmérséklete 0,7-1 ºC-al növekedett - mint azt az alábbi ábra is mutatja (a fekete görbe az évtizedek átlaghőmérsékletét, a szürke pontok az egyes évek értékeit, a kék terület pedig az adatok megbízhatóságát mutatják.)

Most már az is általánosan elfogadott tudományos körökben, hogy ezt az üvegházgázok - és köztük a legfontosabb, a szén-dioxid - légköri koncentrációjának folyamatos emelkedése okozza. Az üvegházgázok koncentrációja pedig nagyrészt az emberi tevékenység miatt növekszik - az emberi eredetű kibocsátás is növekvő tendenciát mutat.

Nemzetközi egyezkedés

A súlyos következmények elhárítása érdekében a jelenlegi kibocsátások csökkentésére van szükség - ehhez viszont globális mértékű, összehangolt cselekvésre szükséges. Az erre vonatkozó tárgyalások az ENSZ Éghajlatváltozási Keretegyezmény (United Nations Framework Convention on Climate Change, UNFCCC) keretein belül folynak. Az egyezményt 1992-ben a Rio de Janeiro-ban tartott Föld Csúcson (Earth Summit) bocsátották útjárahez, és 1994-ben lépett életbe. A Föld szinte összes országa csatlakozott -jelenleg 192 a résztvevő tagállamok száma.

Fontos lépés volt 1997 decemberében a Kiotói Jegyzőkönyv kidolgozása, amely már konkrét számokat is tartalmazott arra vonatkozóan, hogy az aláíró országoknak milyen mértékben kell csökkenteniük az üvegházgáz-kibocsátásukat. (Kiotó egy japán város, itt tartották a Keretegyezmény harmadik nagy tanácskozását. Itt található a Google Maps-en.) A jegyzőkönyv szerint 37 ipari országnak és az Európai Közösség tagjainak a 2008-2012 közötti öt éves időszakra átlagosan öt százalékkal az 1990-es szint alá kell csökkenteniük kibocsátásukat. Az egyezmény 2005. február 16-án lépett hatályba, és eddig 182 ország ratifikálta - azaz fogadta el magára nézve kötelező érvényűnek.

A nemzetközi klímatárgyalások tehát két fő csapásirányban folynak: a Keretegyezmény, illetve a Kiotói Jegyzőkönyv keretein belül. A Keretegyezmény az átfogó egyezkedések terepe, itt dől el például, hogy hogyan vonják be a fejlődő országokat. A tárgyalások fő témái: technológia, alkalmazkodás, befektetés és pénzügyi folyamatok, kárenyhítés, közös vízió. A másik terület a Kiotói Egyezmény, ahol a kibocsátás-csökkentési célokat határozták meg az ipari országok számára.

Magyarország 2002 augusztusában csatlakozott hivatalosan a jegyzőkönyvhöz, és hat százalékos csökkentést vállalt. Nekünk nem is kerül nagy erőfeszítésünkbe a vállalásunk teljesítése, hiszen a rendszerváltás után az ipar megroggyanásával a régi, nagy kibocsátású gyárak jelentős része bezárt. Míg a bázisnak számító 1985-87 közötti időszakban évi 115,4 millió tonna szén-dioxiddal egyenértékű gázt bocsátott ki a magyar lakosság és gazdaság, addig 2006-ban már csak 78,6 millió tonnát - ez 32%-os csökkenésnek felel meg. A 8 tonnánál kevesebb egy főre jutó kibocsátás Európában viszonylag alacsonynak számít. Noha az ország kibocsátása 2005-höz képest is csökkent 2%-kal, az elmúlt 10 év adataiból már nem rajzolódik ki markáns trend, az üvegházgáz-emisszió 79 millió tonna körül ingadozik.

Az Európai Unió 2012-ig nyolc százalékos célt vállalt, 2003-ig ebből öt százalékot sikerült teljesítenie az új tagokkal kibővült Uniónak. A régebbi, 15 tagú szervezet területére vetítve viszont csak két százalékos csökkenést sikerült elérni. Nemrégiben egy ambíciózus, 20%-os célt fogadtak el 2020-ra vonatkozólag a tagállamok.

A legtöbb üvegházgázt kibocsátó ország, az Egyesült Államok ugyanakkor mindezidáig nem volt hajlandó konkrét vállalásokat tenni, arra hivatkozva, hogy a kibocsátás-csökkentés hátrányosan érintené gazdaságát. Talán az őszi elnökválasztás után megváltozhat az USA álláspontja, hiszen mindegyik elnökjelölt programjában szerepel a klímaváltozás elleni küzdelem.

Formálódik az új megállapodás

A Kiotói Jegyzőkönyv 2012-ig érvényes, utána remélhetőleg egy új egyezmény fogja felváltani. A következő években tehát kulcsfontosságú nemzetközi tárgyalásokra lehet számítani a klímaváltozás területén. Ezen tárgyalások egyik fontos terepe az évenként más-más helyszínen megrendezett Conference of the Parties (COP), amelyen az Éghajlatváltozási Keretegyezményben résztvevő országok tanácskoznak. A Kiotói Jegyzőkönyvet felváltó dokumentumra vonatkozó egyezkedés nemrégiben kezdődött el, a 2007. december 3. és 14. között Balin (Indonézia) megrendezett konferencián (lásd a Greenfo cikkét a témában). Itt megállapodtak a további egyeztetések kereteiről. Bíztató jel, hogy ezen klímakonferencia volt az első, amelyen az összes fontos ország jelen volt, és egyetértett abban, hogy cselekedni kell valamit.

A jövő évi, COP-15 elnevezésű találkozót Dánia fogja vendégül látni, Koppenhágában. A házigazdák szándéka szerint a 2009. november 30. és december 11. között megrendezésre kerülő konferencián fog végleges formát ölteni az új megállapodás. Pernille Vejby Nielsen, a Dán Klíma-és Energiaügyi miniszter tanácsadójának elmondása szerint a dán kormány víziója egy nagyon ambiciózus egyezmény. Dánia azt szeretné elérni, hogy a nemzetek közössége kötelezze el magát amellett, hogy 2050-ig 50%-al csökkenti az üvegházhatású gázok kibocsátását. További cél, hogy minél több ország csatlakozzon a megállapodáshoz. Az 50%-os célt nemrégiben a G8 csoport országainak környezetvédelmi miniszterei is felkarolták.

Nielsen szerint abban mindenki egyetért, hogy szükség van egy új egyezmény elfogadására. Ugyanakkor 2012 utánra még nem vállaltak konkrét kötelezettséget az országok, így a megegyezés elemeiről már komoly viták várhatók. Az egyik legnehezebb kérdés az lesz, hogy hogyan osszák el a vállalásokat az országok között. Mindenesetre a dán álláspont szerint az iparosodott országoknak vezető szerepet kell vállalniuk.

Az Európai Unió igyekszik jó példát mutatni a többi ország számára: egy globális egyezség keretében az EU hajlandó 30%-al csökkenteni kibocsátását 2020-ig, ha a többi állam - különös tekintettel az Egyesült Államokra - is kész érdemi lépéseket tenni. (Az EU 14%-al részesedik a globális kibocsátásból - ez a részesedés csökkenő tendenciát mutat.) A házigazda ország, Dánia pedig már a Kiotói Egyezményben is kivételesen nagy, 21%-os csökkentést tűzött ki célul maga számára.

Kínában és Indiában az erőteles gazdasági növekedés a kibocsátások növekedésével jár - nagy kérdés, hogy ezen országok hogyan tudnak részt venni a klímavédelmi intézkedésekben. Afrika, a legszegényebb kontinens, viszont egyben a leginkább sebezhető a klímaváltozás hatásaival kapcsolatban. További nehéz probléma, hogy hogyan lehet figyelembe venni a fejlődő országok eddigi erőfeszítéseit, és hogyan lehet őket további lépésekre bírni. Számukra az intézkedések anyagi vonzata is igen fontos, ezért megfelelő finanszírozási mechanizmusokat kell kidolgozni.

A tárgyalások az évenként megrendezett nagy COP konferenciák között is rendszeresen zajlanak - a legutóbbi forduló áprilisban volt Bangkokban. Éppen most, június 2.-13. között pedig Bonn-ban (Németország) talánácskoznak a tagországok delegáltjai. Kérdés, hogy elkezdik-e a tényleges tárgyalásokat, vagy még csupán a tárgyalási menetrendről fog szólni a vita. 2008 decemberében Poznań-ban tartják a következő nagyszabású konferenciát, COP-14 néven. Ennek egyik feladata a Kiotói Jegyzőkönyv eredményeinek értékelése lesz.

(greenfo.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések