ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Második menet

Önállóság kontra hitelesség. E két, egymással nem szükségképpen ellentétes fogalom köré csoportosítható a mai teljes körű szabad demokrata tisztújítás elnökjelöltjeinek "programja". Rögtön az elején rögzítsük a sokatmondó tényt: azért tart idő előtti, rendkívüli tisztújítást az úgynevezett SZDSZ, mert feketén-fehéren kiderült, hogy tavaly tavasszal szavazó álküldöttek kisebb seregét felvonultató, botrányos eljárás emelte pozíciójába a jelenlegi pártvezetést. Nem erősíti az igazságszolgáltatásba vetett hitünket, hogy még nincs eredmény a Hír TV és a Magyar Nemzet által alaposan feltárt bűncselekménygyanús ügy nyomozásában.
Létrehozva: 2008. június 7., 09:08 | Utoljára frissítve: 2008. június 7., 10:08
nyomtat küld

Első pillantásra nyilvánvalónak tetszik, hogy a csalássorozatból nagy nehezen győztesen kikeveredő Kóka Jánosnak nincs esélye, hiszen semmi sem lett a párt megújítására, megerősítésére tett ígéreteiből. Az "SZDSZ" tartósan egy-két százalékon tanyázik, s ő a legnépszerűtlenebb politikus. Az értelmiségi holdudvar sem tartja sokra a gyurcsányi hátszéllel és módszerekkel a közélet csúcsaira törő milliárdost: talán Mátyás Győző írta róla, hogy a neoliberális eszme ikonjáról, Friedrich August von Hayekről valószínűleg azt gondolja, Salma Hayek nagybátyja. Csakhogy a pártelnökválasztás nem népszavazás, az "SZDSZ" vezetőjéről - optimális esetben - a regisztrált küldöttek döntenek, akiket a Kuncze-, Magyar-féle pártelit és a még dalra is fakadó Kóka alaposan megdolgozott. Ezt leszámítva minden régi-új riválisa, a pártelnöki posztért sokadszorra harcba szálló Fodor Gábor mellett szól.

De valójában milyen étlapról is választhatnak a szabad demokraták? A jelenlegi elnök az operettellenzékiség útját folytatná, lehetőleg egészen 2010-ig. Ez szavakban a kormány harcias, tettekben annál óvatosabb opponálását jelenti, ami - ha ez még lehetséges - tovább erodálja a pártot és vezetőjét. Kóka már most a kiadások radikális adócsökkentéssel összekötött megnyirbálásától teszi függővé a jövő évi költségvetés elfogadását (és ezzel a kisebbségi kormány továbbdöcögésének biztosítását), amely ultimátumnak bajosan engedhet a miniszterelnök. Feltűnő, hogy Kóka János inkább hangosan visszautasítja az MSZP egyeztetési ajánlatait, mint hogy Gyurcsány Ferenc távozását követelje az együttműködésért cserébe.

Fodor Gábor győzelme hajlékonyabb politizálással kecsegtet, ami a megroppant hitelesség helyreállítására koncentrál a mindenáron az "önállósághoz", az ellenzékiséghez való ragaszkodás helyett. Elnökként nyilatkozatai alapján tiszta helyzetet próbálna teremteni: van-e lehetőség a koalíció újrakötésére az MSZP-vel, vagy a valódi, tehát az előre hozott választások lehetőségét is hordozó ellenzékiség vár pártjára. Ha körülírva is, de világossá tette, hogy az előbbit csak egy új miniszterelnökkel tudja elképzelni. Gyurcsány leváltásával azonban vonakodnak a szocialisták, noha a "piszkos munkát" nem fogja, nem tudja helyettük más elvégezni. Így Fodor Gábor esetleges győzelme után még mindig sokismeretlenes marad a koalíció felújításának egyenlete, a jobboldallal való kapcsolat normalizálásához pedig rögös út vezet.

Rövid távon nem is ezek az "SZDSZ" számára legfontosabb kérdések, hanem a belső stabilitás biztosítása. Ha Fodor nyer, kezdenie kell valamit az inkább Kóka-párti parlamenti frakcióval; ha veszít, sokan nem zárják ki egy új, az emberi jogokra (2006 ősze után lesz mit kompenzálni) és a környezetvédelemre fókuszáló liberális formáció megjelenését. De bármelyikük is kerekedik felül, egy intellektuális és morális értelemben kiürült, a szavazói nagy részét elveszítő kicsiny pártot irányíthat. A fő különbség, hogy Kóka Jánost ez a közeg élteti, Fodor Gábor meg szabadulna a nyomasztó örökségtől. Azt hiszem, már túl későn.

(Szerető Szabolcs, Magyar Nemzet)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések