ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Ötszáz új szennyvíztisztító épül - mikor fürdünk a Dunában?

A következő években félezer új szennyvíztisztító telep épülhet Magyarországon - mondta Somylódi László akadémikus az InfoRádió Aréna című műsorában. Az egyetemi tanár elmondta: míg a rendszerváltozás előtt egy budapesti naponta 300 liter vizet használt el, addig ma 130-at. A szakértő szerint ennek oka, hogy a víz ára drasztikusan emelkedett, jóllehet az életszínvonal emelkedése többet indokolna.
Létrehozva: 2008. június 9., 10:56 | Utoljára frissítve: 2008. június 9., 11:00
nyomtat küld

A háztartásokban a szükségesnél lényegesen több vizet pazarolunk el: az ivóvízelosztó hálózatok vesztesége Európa-szerte 20-25 százalék, így lenne mit megspórolni - mondta Somlyódi László akadémikus az InfoRádió Aréna című műsorában.

Az egyetemi tanár hozzátette: ha az öblítéses toalett infrastruktúrája más lenne, a becslések szerint egy ember naponta a most elhasznált vízmennyiség kevesebb mint felével, 80 literrel beérné.

A rendszerváltás előtt 300 liter volt az átlagos napi vízfogyasztás, ma Budapesten 120-130 liter. Bár az életszínvonal növekedése a fogyasztás növekedését indokolná, a csökkenés oka, hogy ma lényegesen többet kell fizetni a vízért - közölte Somlyódi László. A szakértő megjegyezte: akkoriban nem volt jellemző, hogy vízóra működött volna a lakásokban.

Míg a nyolcvanas években körülbelül 5 eurocentet, azaz 13 forintot kellett fizetni egy köbméter vízért, addig ma a víz és csatornadíj 2 euró, vagyis közel 500 forint - mondta az akadémikus. A víz árának közgazdaságilag megalapozott emelése volt a kiváltója a vízfogyasztás visszaesésének - fűzte hozzá Somlyódi László.

Van még tennivaló

Az Európai Unión belül irányelvek írják elő, hogy milyen mértékben kell a szennyvizet tisztítani, és az utóbbi évtizedekben Németország, Nagy-Britannia, Hollandia, Dánia és a skandináv országok rengeteget fejlődtek ilyen tekintetben - mondta az egyetemi tanár.

Somlyódi László hozzátette: az elmúlt tíz évben itthon is óriási fejlesztések indultak be és tartanak egészen 2015-ig. A tervek szerint Magyarország összesen ezer milliárd forintot költ csatornázásra és szennyvíztisztításra, ennek jelentős része uniós támogatás.

A következő években körülbelül ötszáz új szennyvíztisztító telep létesül majd, Budapesten pedig már épül a Csepel-szigeten a központi tisztító. Ha elkészül, a főváros szennyvizének több mint 90 százaléka tisztábban ömlik a Dunába - közölte az akadémikus.

A szakértő szerint ez ugyanakkor nem jelenti azt, hogy újra fürödni lehet majd a Dunában. Bár Ausztriában és Szlovákiában is komoly fejlesztések történtek, még mindig sok szennyezés kerül a folyóba - mondta Somlyódi László.

Az egyetemi tanár hozzáfűzte: az elmúlt évtizedben megjelent egy új típusú, az úgynevezett nem pontszerű szennyezés, amely a földekről a csapadékkal érkezik.

(inforadio.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések