ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Írországban veszélybe került az uniós reformszerződés

Sem elnöke, sem új szavazási rendje nem lesz az Európai Uniónak, ha Írország csütörtökön elutasítja a lisszaboni szerződést. Brüsszel feszülten figyeli Dublint.
Létrehozva: 2008. június 10., 10:56
nyomtat küld

"Nincs B terv arra az esetre, ha Dublin leszavazza a lisszaboni szerződést" - jelentette ki José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke. Írországban csütörtökön tartanak népszavazást az Európai Unió tulajdonképpeni reformszerződéséről, és a múlt heti közvélemény-kutatási eredmények a dokumentumot elutasító szavazatoknak jósolnak többséget. Márpedig ha az írek nem ratifikálják a szerződést, akkor nem léphet érvénybe 2009. január 1-jén, így az európai parlamenti választásokat sem tarthatják a tagállamok az új rend szerint. Írország az egyetlen, ahol referendummal döntenek, a többi tagországában a parlament szavaz, illetve szavazott a dokumentumról. A képviselők többsége támogatja a szerződést, így az uniós vezetők a népszavazást várják feszülten.

Az Európai Bizottság múlt pénteken kérte az íreket, hogy szavazzák meg a szerződést. Angela Merkel német kancellár és Hans-Gert Pöttering, az Európai Parlament elnöke áprilisban kampányolt az igenek mellett a szigetországban. "Remélem, hogy minden ország elfogadja a dokumentumot, mert hiszen ez az ésszerű út" - hangoztatta nemrégiben François Fillon, Franciaország kormányfője. A francia szavazók egyébként már adtak okot hasonló elkeseredésre az unió szorosabb együttműködését támogató politikusainak. 2005-ben elutasították az eredeti reformszerződést, és ebben követték őket a hollandok is. Írország a nizzai szerződést utasította el 2001-ben. Ha mégis az igenek győznének, akkor Párizs a lisszaboni szerződés által megvalósuló újításokra összpontosíthatna. Egyelőre azonban a nemek vannak túlerőben.

A britek nemet mondanának

Kivizsgálja a brit legfelsőbb bíróság a londoni kormánynak azt a döntését, amely szerint Nagy-Britanniában nem tarthatnak népszavazást a lisszaboni szerződésről. Tony Blair korábban azt ígérte, hogy referendumon dönthet az ország a dokumentumról, ám utódja, Gordon Brown a parlamentre bízta a voksolást. A munkáspárti kormányfő döntését egy konzervatív milliárdos, Stuart Wheeler támadta meg. A testület várhatóan ma hirdeti ki ítéletét. A britek egyébként még az íreknél is szerződésellenesebbek, egyes felmérések szerint kilencven százalékuk szavazna nemmel.

(Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések