ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Civilek a szemételhagyók nyomában

Önkéntes aktivistákból álló civil hulladékkomandók járják az országot gazdátlan szemétlerakatok után kutatva.
Létrehozva: 2008. június 19., 11:10 | Utoljára frissítve: 2008. június 19., 11:11
nyomtat küld

Az olykor a hatóságokkal is együttműködő csoportok kezében nincs semmilyen "kényszerítő" eszköz, ám munkájuk - egy nemrégiben lezajlott, országos tapasztalatcsere tanúsága szerint - sokszor mégis eredményes.

Vállalkozók szemetével találkozunk a leggyakrabban. Ha egy kupacban rengeteg kibelezett hűtőszekrényt, televízió-képcsövet vagy autóbontásból származó hulladékot találunk, nem kell hozzá nagy fantázia, hogy kitotózzuk, mivel foglalkozhat a tulajdonos. Arra viszont újabban már vigyáznak, hogy egyértelmű bizonyítékot ne hagyjanak az ottfelejtett szemétben - avat be tapasztalataiba Gárdonyi László, a székesfehérvári Gaja Környezetvédő Egyesület munkatársa. A megyeszékhely környezetvédői egyelőre csak "esetlegesen" találkoznak a szemételhagyók nyomaival, ám az elmúlt hetekben megismert példák nyomán már szervezik a város - zöldekből, polgárőrökből és a kommunális szolgáltató embereiből álló - hulladékkommandóját, nyáron pedig a rendszeres őrjáratozás, illetve egy 24 órás telefonszolgálat üzemeltetése is megkezdődik. - Az ideális megoldás egy olyan "gyors reagálású" csapat lenne, amely akár tetten is érhetné a szemételhagyókat - sajnos ennek a technikai feltételei még hiányoznak - fogalmazott az aktivista.

A székesfehérvárihoz hasonló próbálkozások mintájául a nyíregyházi hulladékkommandó szolgált. A nyírségi városban 2004-ben szervezték meg a civilek mellett mezőőrökből, közterület-felügyelőkből, polgárőrökből, illetve alkalmanként rendőrökből álló csoportot, amely átlagosan kéthetente indul bevetésre. Mint Csige Anikótól, a szervező E-Misszió Egyesület illetékesétől megtudtuk, a kezdeményezés meglepően hatékony: ha sikerül megtalálni a lerakat tulajdonosát (márpedig általában sikerül, erre jó többek között a rendszeres ellenőrzés és a gyors reagálás), 100 esetből 98-szor az illető eltakarítja a szemetet, még mielőtt hatósági eljárás lenne az ügyből.

Az önkéntesek közreműködése nélkülözhetetlen. Egyrészt sokfelé járnak, rengeteg információ eljut hozzájuk, másrészt koordináló szerepet töltenek be a hatósági és önkormányzati résztvevők között - jegyezte meg Csige Anikó. - Fontos, hogy a mezőőr is tudja, kihez fordulhat, ha a határban egy friss szemétkupacot talál. A hatóságok ilyenkor egyértelműen segítségnek tekintik közbeavatkozásunkat. Ugyanezt erősítette meg kérdésünkre Hamar József, a Tisza Klub elnöke is: a lakossági bejelentések gyakran hozzájuk futnak be, és a szervezet kezdeményezésére a közterület-felügyelők vagy a rendőrök mindig pozitívan reagálnak, komolyan veszik az ügyeket, és készek az együttműködésre.

Csige Anikó szerint az országban a szeméthelyzetet illetően nincs kelet-nyugati választóvonal. A hátrányos helyzetű települések környékén mindenütt sok a szemét, amúgy pedig minden területnek megvannak a saját speciális problémái. Zalaszentgróton (és az egész nyugati határsávban) például a "lomizók" által hátrahagyott szemétkupacok okozzák a legtöbb gondot. (Az ausztriai lomtalanításokra átjárókról van szó, akik főleg elektronikai hulladékokkal dolgoznak, a használhatatlan alkatrészeket pedig magukra hagyják.) Mivel nagyon mozgékonyak, csak tettenéréssel lehet őket megállítani, amiben szintén a szemfüles civilek segíthetnek a legtöbbet.
Perneczky László, a Hulladék Munkaszövetség (Humusz) programvezetője szerint a közterületi hulladék eltüntetése alapvetően állami/önkormányzati feladat lenne, ám a civil részvétellel a munka mindenképpen hatékonyabb. - Csak a társadalmi szervezetek bevonásával lehet megerősíteni azt a tudatot, hogy a közterület nem a "senki földje", hanem a mindennapi életünk tere, amelyért felelősséggel tartozunk - hangsúlyozza a Humusz munkatársa.

Szerinte az eddigi eredmények egyértelműen igazolják, hogy ahol a szeméttel borított területeket civil csoportok közreműködésével tették tisztába, ott sokkal hosszabb távon sikerült megőrizni a szemétmentes állapotot. Ezekre a programokra idén a korábbinál több pénz is jut: az egyszázalékos adófelajánlások "címzetlen" hányadából a napokban közel 250 millió forintot osztanak szét az illegális hulladékproblémával megküzdő szervezetek között.

(nol.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések