ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Szakértők: csak 2015-ben valószínű Szerbia csatlakozása

Szerbia valószínűleg csak 2015-ben csatlakozhat az EU-hoz azon szerb szakértők szerint, akik pénteken tartottak előadást az Európai Újságírók Szövetsége magyar tagozatának meghívására Budapesten.
Létrehozva: 2008. június 20., 14:54
nyomtat küld

Zoran Lucic, a Központ a Szabad Választásokért és a Demokráciáért alapító igazgatója úgy vélekedett: Szerbia "katasztrófákból katasztrófákba megy"; teljesen új politikai generációra lenne szükség, mivel a jelenlegi politikai elit nem tanult az elmúlt évtizedek történéseiből.

A balkáni országban május 11-én tartottak parlamenti választásokat, amelyen a demokrata erők szerezték a legtöbb szavazatot. Második a Szerb Radikális Párt, harmadik pedig a Boris Tadic államfő volt szövetségese, a Vojislav Kostunica (jelenlegi ügyvezető szerb miniszterelnök) vezette pártszövetség lett. Őket a szerb szocialisták köré szerveződött hármas pártkoalíció követte.

Belgrádban - a választások után - mindezidáig nem alakult kormány, jelenleg a Slobodan Milosevic néhai szerb és jugoszláv elnök örökségétől szabadulni akaró szocialisták alkotják a mérleg nyelvét. Ők azt a lehetőséget sem zárták ki teljesen a választás előtt, hogy egy demokrata vezetésű kormányt támogassanak, de világossá tették, hogy a radikálisokhoz és a szerbiai demokratákhoz érzik közelebb magukat.

Lucic a helyzetet elemezve elmondta: három út áll Szerbia előtt. Az egyik szerint a demokraták, a másik szerint pedig a radikálisok alakítanak kormányt. A harmadik verzió az, hogy új választást kell kiírni; ez azonban - a szervezet vezetője szerint - a legrosszabb megoldás lenne.

Meglepő jelenségként említette, hogy nemcsak a demokrata erők támogatói európai irányultságúak, de a radikálisok szavazótáborának körében - a májusi választások előtt - végzett közvélemény-kutatás is azt mutatta, hogy mintegy hetven százalékuk Európa-párti. Ez a szám azonban - folytatta - közvetlenül a választás előtt ötven százalékra csökkent

Összességében viszont a szerb népesség EU-pártinak mondható - tették hozzá a szakértők, hozzáfűzve, szkeptikusak azzal kapcsolatban, hogy egy radikális kormány vezetésével is csatlakozhatna Szerbia az európai integrációhoz.

Uros Cemalovic, a szerb parlament jogharmonizációs tanácsadója kifejtette: véleménye szerint a hivatalosan említett 2012-es időpont helyett csak 2015-ben valószínű Szerbia EU-csatlakozása. Hozzátette, az unió talán még Horvátország integrációját is lassítja majd, hogy a két ország egy időben léphessen be.

Az Európai Unió és Szerbia áprilisban írta alá a majdani EU-tagság előfeltételének számító stabilizációs és társulási megállapodást.

(MTI)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések