ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Már Lengyelország is hezitál

A Financial Times szerint az uniós jogrend lehetővé teszi, hogy a közösség megszabaduljon a lisszaboni szerződést elutasító, az intézményi reformoknak gátat vető Írországtól.
Létrehozva: 2008. június 24., 09:30
nyomtat küld

Könnyen előfordulhat, hogy Írországot megpróbálják eltávolítani az Európai Unióból, ha nem ratifikálja a lisszaboni szerződést - olvasható a Financal Timesban. A brit gazdasági napilap elemzője szerint az uniós jogszabályok alapján van lehetőség valamely tagország távozásának elérésére, ha ehhez megvan a politikai akarat is. A cikk szerzője szerint az írek hozzáállásában az a legmegdöbbentőbb, hogy mindezt nem is tartják olyan nagy dolognak. A közfelfogással szemben - hívja fel a figyelmet Wolfgang Münchau - Dublin számos gazdasági nehézséggel szembesülne az EU-ból való kiutasítás után. Az írás szerint a lisszaboni szerződés ír elvetése igen kockázatos: olyan "erősen féloldalas hazárdjáték", amely a legjobb körülmények között sem kínál semmiféle érdemi előnyt. Münchau Csehországot - ahol szintén előfordulhat, hogy nem fogadják el a dokumentumot - is megemlíti cikkében. Mint írja, Prága is hasonlóan járhat, ha elutasítja a reformszerződést.

Ahhoz, hogy a lisszaboni szerződés életbe léphessen, mind a 27 tagállamnak el kell fogadnia. Az ír elutasítás után most egy másik tagállam, Lengyelország okozhat gondokat Brüsszelnek. Lech Kaczynski államfő ugyanis többször bírálta a közelmúltban a közösség intézményi reformját lehetővé tevő dokumentumot. És bár a varsói parlament már jóváhagyta a lisszaboni szerződést, az elnök aláírására még szükség van ahhoz, hogy Lengyelország valóban igent mondjon a reformokra. Donald Tusk kormányfő már előre kijelentette: ő nem felelős az államfő döntéséért.

Az Európai Unió politikusai közben döntöttek: újabb szankciós intézkedést rendeltek el Irán ellen, mert Teherán nem hajlandó felfüggeszteni az urándúsítást. Befagyasztják Irán legnagyobb bankjának, a Mellinek a kinnlevőségeit, és emellett - az Egyesült Államokkal összehangolt módon - az EU-országokba történő beutazási tilalommal, illetve az EU-országokban való működési tilalommal sújtják azokat a személyeket és vállalatokat, amelyeknek a nyugati megítélés szerint valamilyen közük van az iráni nukleáris és rakétaprogramokhoz.

(Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések