ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Kivonul a külföldi tőke?

Folyamatosan romlik a közjavak és a közszolgáltatások minősége, a munkaerőpiac egyenlőtlen, fékeződik a gazdaság, gyengül a társadalmi szolidaritás, romlik a nemzetközi versenyképességünk, és egyre távolabb vagyunk a tényleges felzárkózástól.
Létrehozva: 2008. június 25., 09:45
nyomtat küld

Egy szusszanásra így lehetne jellemezni Magyarország állapotát 2008 nyarán. A nagy kérdés az, hogy meddig húzza a kormányzat tovább ezt a tarthatatlan állapotot. A gazdasági pangás közepette folyamatosan növekszik az államháztartási hiány és az államadósság. A kormányzat pedig egyre több adót szed be az egyre fenntarthatatlanabb helyzet konzerválására, egyre több forrásra van ugyanis szüksége a társadalomban folyamatosan növekvő elégedetlenség kezelésére. Ez a klasszikus 22-es csapdája vagy egy olyan spirál, amely a repülő lefelé gyorsuló dugóhúzójára emlékeztet - s ebből igen nehéz kivenni a gépet.

Az első vészjelzést a külföldi befektetők adták le a zuhanó járatról, a budapesti amerikai nagykövet közvetítésével, aki a diplomáciai etikettben igen ritka őszinteséggel tárta fel a magyarországi gondokat. A befektetők ugyanis a jelek szerint megunták, hogy a közbeszerzések kilencven százaléka korrupt pártkatonák kezén folyik át, s nem hajlandók újabb beruházásokra, ha nem teremtünk ismét civilizált, átlátható viszonyokat a közpénzek kezelésében.

Az amerikai nagykövet nem szokott fölöslegesen frázisokat durrogtatni. Ha azt mondja, hogy a kormány túl lassan reagál a gazdasági kihívásokra, akkor a megjegyzéseire érdemes figyelni. A jövőbeni befektetések elvesztése is súlyos gond, és növekvő versenyhátrányt jelez, de ha a külföldiek tényleg megunják a korrupt magyarországi állóvizet, elkezdik kivonni tőkéjüket, és azonnal ránk dől a forint. Márpedig az amerikai diplomata nem hagyott kétséget a felől, hogy nem csupán a saját véleményét fejti ki, hanem a világ gazdasági nagyhatalmainak magyarországi képviselői is osztják ezt az álláspontot.

A következő két évben tehát nem az egyre veszélyesebben mélyülő állóvíz szintjének magyarázgatására, hanem érdemi kiadáscsökkentéssel járó szerkezeti reformokra van szükség a költségvetésben. Ezzel párhuzamosan pedig - a befektetők megnyugtatása érdekében - adócsökkentésre. A külföldi beruházókat nem érdekli ugyanis, hogy Magyarországon milyen alkotmányos, költségvetési és egyéb korlátai vannak a befektetőbarát gazdasági viszonyok megteremtésének. Ha a magyarok nem tudnak hatékonyan fellépni a korrupció ellen, képtelenek a pártfinanszírozás és a közbeszerzések kifehérítésére, akkor máshová viszik a pénzüket.

(Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések