ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Eltűnhet a jégtakaró az Északi-sarkról

Hihetetlennek hangzik, de az emberiség története során első ízben megszűnhet a teljesen összefüggő jégtakaró az Északi-sark környékén. Ez a legdrámaibb és legaggasztóbb példa a globális felmelegedésre.
Létrehozva: 2008. június 27., 11:41
nyomtat küld

Ha valóban eltűnik a jégtakaró, hajóval is elérhető lesz az Északi-sarkpontról - újabb drámai jeleként annak, milyen mértékű a globális felmelegedés. Márpedig tudósok becslései szerint idén nyáron ez megtörténhet.

"Tudományos szempontból az északi 90 szélességi fok - vagyis az Északi-sarkpont - csak egy pont a Földön, de szimbolikus jelentősége óriási. Az Északi-sarkon összefüggő jégtakarónak kell lennie - nem pedig nyílt víznek" - hangsúlyozza Mark Serezze, a globális hó- és jéghelyzetet figyelő amerikai intézet munkatársa.

Ha eltűnik az összefüggő jégtakaró, akkor megnő annak a lehetősége is, hogy kiaknázzák a térségben rejtőző olaj és ásványkincseket, amelyekhez eddig nem férhettek hozzá.

A szakértők szerint az idén a jégtakaró eltűnésének esélye nagyobb 50 százaléknál, ugyanis a korábban vastagra hízott jég gyorsan fogy és vékonyodik. A műholdas felvételek bizonysága szerint az olvadás az utóbbi hetekben gyorsabb ütemű, mint tavaly ilyenkor, amikor pedig rekordmennyiségű jégtakaró tűnt el.

Az inuitok is aggódnak

Egyre nagyobb az Északi-sarkon az "egytéli" - vagyis ősszel és télen - kialakult jégtakaró aránya, márpedig ez a réteg sokkal olvadékonyabb az éveken át hízó rétegnél - figyelmeztet Serezze.

A tavalyi olvadás következtében az Északi-sarkponttól már 1300 kilométeres távolságban is nyílt víz alakult ki - vagyis ekkora távolságra lehetett hajóval megközelíteni. Ez pedig azt jelenti, hogy a jégtakaró 70 százaléka volt "egytéli" idén tavasszal - és a tudósok becslése szerint ennek a fiatal jégtakarónak a 70, de akár a 100 százaléka is elolvadhat a nyáron.

A sarkokon érezhető a leginkább a globális felmelegedés hatása, és a tudósok attól félnek, hogy a jégtakaró olvadása miatt az ott keletkező sötét, nyílt víz még több hőt nyel el - így tovább emelkedik a helyi hőmérséklet.

A Grönlandon és a kanadai Baffin Bay környéként élő inuit őslakosok is arról számoltak be, hogy az idén a szokásosnál sokkal korábban kezdődött az olvadás, és széles repedések jelentek meg azokon a helyeken, ahol eddig mindig biztos és stabil volt a jégtakaró.

(inforadio.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések