|
|
|
|
Dél-Ázsia akcióterve a klímaváltozásra
|
Dél-Ázsia országainak környezetvédelmi miniszterei Dhakában elfogadtak egy hároméves akciótervet a klímaváltozás negatív hatásait leküzdő regionális együttműködés sikere érdekében. |
A csütörtöki tanácskozáson megállapodtak abban, hogy a résztvevők megosztják egymással azokat az információkat és tapasztalatokat, amelyek segítségével az egyes nemzeti megoldások a közös fellépést is sikerre vihetik a legkritikusabb területeken, mint amilyen a szén-dioxid kibocsátás csökkentése, a technológiai fejlesztések ügye, illetve a környezettudatos magatartás.
A tanácskozáson jelen voltak még a Dél-ázsiai Regionális Együttműködési Szövetség (South Asian Association for Regional Cooperation - SAARC) nyolc országának (Afganisztán, Banglades, Bhután, India, Maldív Köztársaság, Nepál, Pakisztán és Sri Lanka) környezetvédelmi szakértői is. A résztvevők a globális felmelegedésért az iparosodott államokat okolják, és felszólították a legnagyobb kibocsátókat az általuk a Bali konferencián vállalt kötelezettségek betartására. Az ígéretek szerint ezek az országok különböző forrásokkal támogatnák, avagy kompenzálnák a szegényebbeket.
"A fejlett gazdaságoknak kötelességük támogatni a fejletlenebbeket különböző adományokkal és technológiai fejlesztések feltétlen átadásával" - hangsúlyozta Fakhruddin Ahmed, Banglades hadsereg által támogatott kormányzatának vezetője az egynapos tanácskozás megnyitóján.
"Figyelembe véve sebezhetőségünket, alkalmatlan eszközeinket és korlátozott kapacitásunkat mind pénzügyi mind a technikai lehetőségek terén - fogalmazott a SAARC főtitkára Sheel Kant Sharma -, gyors társadalmi és gazdasági fejlődés biztosítására van szükség a régióban a klímaváltozáshoz való rugalmas alkalmazkodás érdekében. A fejlődés ugyanis az adaptáció legjobb formája."
Banglades sürgette a SAARC-államok együttműködését a nemzetközi fórumokon is, mint amilyen az ENSZ klímakonferenciája, melyet a tervek szerint 2009. decemberében Koppenhágában rendeznek. Fakruddin elmondta, hogy a két esemény közötti időszakban azonban rendkívül fontos a közös munka annak érdekében, hogy közös álláspontot alakíthassanak ki a klímaváltozás hatásainak enyhítése, az alkalmazkodás, a pénzügyi valamint a technológiai átalakulás terén.
A dhakai tanácskozás egyetlen héttel előzi meg a G8-ak éves csúcstalálkozóját Japánban. A vezető téma várhatóan a klímaváltozás lesz, és sokak reményei szerint a résztvevők talán egy megállapodásig is eljuthatnak az üvegházgázok kibocsátásának csökkentéséről.
(greenfo.hu)
|
|
|
Jelenleg nincs információ
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
|
|