ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

A globalizációs katasztrófa

"Sok van mi csodálatos, de az embernél nincs semmi csodálatosabb..."- Szophoklész szavai ezek az Antigonéból. Bizony, az ókori görögök idejében még tökéletesen igaz volt ez a megállapítás. Ma már nem az, sőt... Ma mondhatnánk így is: sok van mi rettenetes, de az embernél nincs semmi rettenetesebb... S amikor ezt mondjuk, akkor kidugjuk egy pillanatra fejünket a mindennapi politika bűzös mocsarából. Egy pillanatra felülről szemléljük a Föld nevű bolygót s globálisan a rajta élősködő emberiséget.
Létrehozva: 2008. július 12., 14:24 | Utoljára frissítve: 2008. július 13., 09:41
nyomtat küld

A Természetvédelmi Világalap (WWF) és a Föld ökológiai változásait kutató hálózat, a Global Footprint Network (GFN) adatai szerint az emberiség ma harminc százalékkal több természeti erőforrást használ fel, mint amennyit a Föld újratermelni képes. "Ez azt jelenti - olvasható a kutatási eredményekről beszámoló internetes portálon -, hogy fokozatosan feléljük bolygónk biológiai és nyersanyagtőkéjét, amelynek egyes komponensei több százmillió év alatt halmozódtak fel (...)"

Egy kanadai szakember, bizonyos William Rees még a hetvenes években alkotta meg az ökológiai lábnyom elméletét. (A szakértelem némely esetben mégsem csupán bolsevista trükk...) Ez az ökológiai lábnyom azt mutatja meg, hogy egy egyednek mekkora föld- és vízterületre van szüksége önmaga fenntartásához és a puszta létezése által előállított hulladék elnyeléséhez. Nos, a legutóbbi felmérés szerint egy ember ökológiai lábnyoma ma 2,2 hektár. Ehhez képest a helyzet az, hogy a Föld nevű bolygón ma rendelkezésre áll 11,2 milliárd hektárnyi biokapacitás (mondjuk az egyszerűség kedvéért: föld és víz). Ha ezt a számot elosztjuk a világnépesség jelenlegi számával, úgy az eredmény 1,7 hektár. Vagyis, szájbarágósan, ma a Földön egy embernek 1,7 hektár állna rendelkezésére, hogy újratermelje önmagát. Ehhez képest ma átlagosan 2,2 hektárt használunk el szánalmas életünk fenntartásához. A deficit ebben a pillanatban fél hektár/fő. Ha a jelenlegi fél hektár/fő deficithez hozzátesszük, hogy az elmúlt évszázadban a világ népessége megnégyszereződött, energiafelhasználásunk pedig tízszeresére nőtt, s egy kicsit belegondolunk a globális fogyasztáskultúra rémisztő terjedésébe, úgy igen hamar rádöbbenünk, hogy ez a fél hektár/fő deficit a mostani állapotok fennmaradása mellett exponenciálisan fog nőni, egészen addig, ameddig mindent tönkreteszünk, és elpusztulunk.

A globális gazdaság, a világ globálissá válása, a fogyasztói társadalom: mind-mind az emberiség öngyilkosságának leghatékonyabb eszközei. S saját öngyilkosságunk és végzetünk ezen stációinak olyan elméleti megalapozottsága van, amely gyakorlatilag lehetetlenné teszi, hogy az ember (patetikusan: AZ EMBER) sikerrel ússzon az árral szemben. Mert hát kezdetben és mindjárt a legelején elhittük, hogy mi vagyunk a teremtés koronái. Mély meggyőződésünk, hogy az egész evolúció azért volt, hogy mibennünk érje el csúcspontját. Ezután mély elméleti megalapozottságot kapott az a képtelenség, mely szerint az ember nem természeti, hanem társadalmi lény, aki kilépvén a természetből új entitást, társadalmat hozott létre, s abban folytatja az evolúciót. Majd hosszú és siralmas évtizedeken át tanultuk azt a borzalmat, hogy az ember küldetése ezen a Földön, hogy "leigázza a természetet".

Ezen elméletek mára globálissá és a mai átlagembernek (helyesebb, ha ÁTLAGFOGYASZTÓT írunk) is érthetővé redukálódtak, s így szólnak: az a dolgod ezen a földön, hogy fogyasszál. Szophoklész csodálatos emberéből mára egy zabáló, ürítő zombi lett, kinek szellemi horizontja a bifidus essensistől az intelligens mosóporig terjed, kinek szánalmas életébe már nincsen semmi beleszólása Szophoklésznek, Goethének és Thomas Mann-nak, csak a reklámszakemberek aljasságának. És ehhez az élethez 2,2 hektár földet és vizet emésztünk el a rendelkezésünkre álló 1,7 hektár helyett. Hallom a rádióban, hogy Iránban megtiltották a filmsztároknak, hogy reklámokban szerepeljenek. Az indoklás szerint egy "ismert és befolyásos személynek nem az a dolga, hogy a fogyasztás kultúráját ösztönözze". A perzsák, lám, tudnak valamit.

De ez innentől kezdve már megint politika. Egy egészen másik történet. Vagy mégsem?

(Bayer Zsolt, Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések