ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Éles vita Németországban az atomenergiáról

Az atomerőművek működése, illetve az atomenergia folytatódó hasznosítása mellett állt ki a német kancellár.
Létrehozva: 2008. július 12., 17:28 | Utoljára frissítve: 2008. július 12., 17:30
nyomtat küld

Isteni ajándék, vagy az ördög műve? (vedegylet.hu)

A Bild am Sonntag című lapnak adott, szombaton előzetesen ismertetett nyilatkozatában Angela Merkel annak a nézetnek adott hangot, hogy az atomerőműveket - a jelenlegi nagykoalíciós megállapodásban foglalt határidő ellenére - elsősorban környezetvédelmi okokból 2020 után is üzemben kell tartani.

A konzervatívok (CDU) és a szociáldemokraták (SPD) 2005 őszén jóváhagyott koalíciós egyezménye értelmében Németországban ekkor zárnák be az utolsó atomerőművet.

Az utóbbi hetekben a konzervatív uniópártok és a gazdaság vezető képviselői egyre erőteljesebben sürgették a megállapodásban foglaltak felülvizsgálatát. Merkel kancellár - aki egyben a kereszténydemokraták elnöke is - már korábban jelezte, hogy környezetvédelmi okokból, valamint a mind élesebb energiaválság miatt az atomerőművek további működtetésének híve. A kancellár mostani nyilatkozatában is megerősítette, hogy a 2009 őszén esedékes parlamenti választások után a jelenleg érvényes megállapodás módosítását mindenképp napirendre kívánja tűzni.

Hasonlóan foglalt állást Erwin Huber, a kisebbik konzervatív párt, a CSU vezetője is. Egy szombati interjúban a bajor politikus kijelentette, hogy a konzervatívok jövő évi választási győzelme esetén azonnal napirendre kell tűzni a kérdést. Huber nem zárta ki azt sem, hogy további erőművek építésére is sor kerülhet.

Mind Merkel, mind Huber elutasította egy korábbi tekintélyes szociáldemokrata politikusnak azt a kompromisszumos javaslatát, hogy az atomerőművek működési idejének átmeneti meghosszabbítása fejében a német alkotmányban rögzítsék az erőművekről, illetve az atomenergiáról történő hosszú távú lemondást. "A mindenkori energiaellátás kérdése nem lehet az alkotmány tárgya" - hangoztatta a kancellár.

Sigmar Gabriel környezetvédelmi miniszter (SPD) ezzel szemben megerősítette pártjának az atomerőműveket, illetve az atomenergia hasznosítását elutasító álláspontját. A miniszter utalt arra, hogy a szociáldemokraták a kérdést választási kampányuk középpontjába kívánják állítani. "A konzervatívoknak ily módon mindenképp szint kell vallaniuk" - hangoztatta a politikus.

A hétvégi nyilatkozatháború előtt látott napvilágot az a felmérés, amely szerint a német lakosság 54 százalékos többsége támogatja az atomerőművek üzemidejének meghosszabbítását, s csak egy 40 százalékos kisebbség vallja azt, hogy ki kell tartani a 2020-as bezárási határidő mellett.

(MTI)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések